Nas süresi Kur’an-ı Kerim’in 114. süresidir. Medine de indirilmiştir. Tıptı felak suresi gibi bu süreyede “Muavvizeteyn” (sığınma sureleri) denilir.

Nas Süresi Niçin İndirilmiştir

Nas süreside tıpkı felak süresi gibi peygamber efendimize yapılan büyüden sonra indirildiğine inanılmaktadır. Peygamber efendimizin saç tarağını ele geçiren yahudiler ona büyü yaparak onu zor duruma sokmuşlardır. Daha sonra peygamber efendimiz kendisine yapılan büyüden cenabı Allah(c.c) sayesinde haberdar olmuş ve büyüyü çözmüştür.  Bunun üzerine bu nas süresi ve felak süresi indirilmiştir. Bu sürelere sığınma süreleri denilir. Bu sürelerde kötülüklerden ve cinlilerden ve insanlardan Alllah’a sığınmayı belirten bir duadır.

Nas Süresinin  Arapça okunuşu

Nas süresi

Nas Süresinin Türkçe Okunuşu

 1. Kul e’ûzü birabbinnâs
 2. Melikinnâs
 3. İlâhinnâs
 4. Min şerrilvesvâsilhannâs
 5. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi
 6. Minelcinneti vennâs

Nas Süresinin Türkçe Anlamı

 1. De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine
 2. İnsanların hükümdârına
 3. İnsanların ilâhına
 4. O sinsi vesvesecinin şerrinden
 5. O ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar.
 6. Gerek cinlerden, gerek insanlardan.

Nas Süresinin Manası

Nas süreside tıpkı felak süresi gibi sığınma süresidir. Bu sürede cinlerin, insanların ve kötülüklerin şerrinden iman edenlerin yanlız ve sadece yüce yaratıcımız olan cenabı Allah(c.c) ‘a sığınmamız gerektiği belirtilmektedir. Bu sebeple namazlarımızda namaz süresi olarak bolca okuruz. Büyünün ve kötülüklerin şerrinden yanlız Allah’a sığınmamız gerekmektedir. Çünkü o bizleri sınamak için bizlerin göğüslerine vesveler fısıldar. O istemezse kimse bizleri büyü yapamaz ve o dilemezse hiçbir kötülük bizlere uğrayamaz. Kötülükler ve musibetler yanlız Allah’In inayetiyle bizlere bulaşır. Şüphe yokki o böyle yaparak bizleri sınar ve yanlız kendisine iman etmemiz gerektiğini ve yanlız kendisinden yardım dilememiz gerektiğini belirtir.Zaten imanın şartlarından olan Allah’a inanmak da bizlere bunu belirtmiyormu. O halde kötülüklerden yanlızca Allah’a sığınarak ve onun bizlere indirdiği güzel sürelerden olan nas süresi ve felak süresini bolca okuyarak korunmaya çalışalım. O istemezse hiçkimse şifa bulamaz ve o istemezse hiçkimse yardım bulamaz. O halde şeytanın ve cinlilerin bizlere vesvese vermesine izin vermeyelim. Onlardan korunmak için sadece Allah’a sığınalım.

Rabbimiz sen bizleri kötülüklerin, cinlilerin ve şeytanın şerrinden koru. Sen ancak bizler için iyisini bilensin ve bizleri kötülüklerden alıkoyansın. Sen bizleri dayanabileceğimiz şeylerle imtihan et. Bizleri peygamber efendimize layık ümmetlerden eyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here