1.Bolca İbadet Etmek

Peygamber Efendimiz(s.a.v) bir hadis-i şerifinde nefsi terbiye etmek için şöyle buyurmaktadır: “Ey gençler topluluğu, sizden evlenmeye gücü yeten evlensin. Çünkü evlilik gözü harama bakmayı önleyici ve iffeti de en iyi koruyucudur. Evlenme masrafına gücü yetmeyen ise oruç tutsun. Çünkü oruç kuvvetli bir şehvet kırıcıdır.”

Peygamber efendimiz(s.a.v) nefis terbiyesi için bizlere bolca ibadet etmeyi tavsiye etmektedir. Bizler farz ibadetlerimizi yerine getirdikten sonra nafile ibadetlerde yerine getirmek nefis düşmanından korunmak için en önemli savaş kaynağımız olabilir. Bu nafile ibadetler bizleri Yüce Allah’a yakınlaştırmaktadır. Yapacağımız ibadetler bolca oruç tutmak, Kur’an-ı Kerim okumak ve nafile namazlar kılmak olabilir.

2. Doğru Arkadaşlar Edinmek

Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır:“Kişi dostunun dini üzeredir. Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin.”

Değerli mümin kardeşlerim peygamber efendimiz nefis terbiyesi için tavsiye ettiği bir diğer madde ise doğru arkadaş edinmektir. İnsan yakınındaki arkadaşının huyundan etkilenir.Öyleyse salih ve doğru arkadaşlıklar edinmek de nefsimizi terbiye etmek için uygulamamız gereken adımlardan birisidir. Unutulmamalıdır ki Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır:” Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve doğrularla beraber olun”

3.Kitap Okumak

Nefsi terbiye etmek için başvurulacak adımlardan birisi de kitap okumak olabilir. Öyle ki öncelikle Cenab-ı Allah’ın biz insanların okuması ve öğüt alması için indirdiği Kur’an-ı Kerim’den başlamak olabilir. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim peygamber efendimize ilk olarak ikra yani oku kelimesi ile indirildi. Dinimiz  her zaman okumayı emreden bir din olmuştur. O halde nefsimizi terbiye etmek ve kendimizi geliştirmek için sadece yüce kitabımız değil başka kitapları da okumalıyız. Kendimizi ve dinimizi ileri taşımak için kitaplar okumak ve bu kitaplardan öğütler almak nefis terbiyesi için güzel bir adım olabilir.

4.Yediklerimize Dikkat Etmek

Nefis terbiyesinin bir diğer adımı ise yediklerimize dikkat etmek ve açgözlülük gibi nefsin en büyük yardımcısını yok etmek. Peygamber efendimizin yemek adabında olduğu gibi 3 te 1 kuralına uymak nefsimizi köreltmek için güzel şeylerden birsidir. Karnımızın üçde birisini su, üçte birisini yemek ve üçte birisini de havaya ayırmak doğru yemek yemek şekli olacaktır. O halde nefsimizi terbiye etmek ve onun isteklerini köreltmek için yediklerimize dikkat etmemiz gerekmektedir.

5. Nefsi Terbiye Etmek İçin Zamanın Kıymetini Bilmek

Nefsimiz bazen bizlere zamanımızı boşa kullanmak için baskı yapar. Bu dünya hayatının fani yani gelip geçici bir dünya oluğunu unutturur. Zamanın kıymetini bilmek bir müslümana yakışan davranışlardan birisidir. Zaman nefsimizi terbiye etmek için başvurabileceğimiz en büyük yardımcılardan birisi olabilir. Peygamber efendimizin zaman yönetimi konusundaki hadis-i şeriflerden birisinde şöyle buyurmaktadır: “İnsanoğlu iki şeyin kıymetini bilmez: Sıhhat ve zaman.”

6. Nefsimizi Cezalandırmak

Nefsimizi terbiye etmenin yollarından bir diğeri ise nefsimizi cezalandırmak olmalıdır. Kendimize zarar verecek şeylere sevk eden nefsimizi bu davranışlar için nefsimizi cezalandırabiliriz. Örnek vermek gerekirse sigara içen bir kişi kendisine zarar vermek yerine nefsini cezalandırarak oruç tutabilir. Unutulmamalıdır ki oruç nefsi cezalandırmak için en önemli ibadetlerden ve en önemli araçlardan birisidir.

1 YORUM

  1. iman ettikten sonra küfre düşen sonra yeniden iman ettikten sonra tekrar küfre düşen kişiyi allah affetmeyecektir. Ayeti ile ilgili bilgi istiyorum yazdığım cümle ayetin anlamı ile aynı kelimeler farklı olabilir bakmadan yazdım çünkü ayeti. Sadede gelecek olursak ben bu ayeti ne zaman görsem ayette bahsedilen durumu yaşadığım için ibadet yönelmekten soğuyorum ve diyorumki durum böyleyse Allah böyle buyurmuşsa ben buna inanıyorum Allah’ın dediğini de inkar edemem bunun için bu ayet karşıma çıktı hep ozaman ibadet etmenin ne anlamı var diye düşünüyorum çünkü tevbem kabul olmayacaksa gideceğim yer ayete görede belliyse ne yapsam boş. Ben bu soruyu farklı dini sitelere sorduğumda kurandan kafasına göre anlam çıkaran kafirdir gibi cevaplar aldım. Fakat ben bu ayetten kafama göre anlam çıkarmadım zaten anlamı gizli bir ayete benzemiyor apaçık anlamı ortada. İbadetlerimi düzenli olarak yapmak istesemde her zaman bu ve benzeri ayetlerden dolayı hevesim kaçıyor durum bu kadar kesinse ben ne yapabilirim ki gibi düşüncelere geliyor. Bu durum hakkında bana dönüş yaparsanız sevinirim önemli çünkü benim için.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here