Peygamber efendimizi seven insanların ortak özellikleri nelerdir? Bu soru aklınıza hiç geldi mi? O mübarek peygamberi sevmek nasıl olur? peygamberimizi sevmek için neler yapmalıyız?

Ona iletilen Mesajları Severler ve Okurlar

O mübarek peygambere iletilen mesajlar bugün bizlerin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim adıyla toplanılmış ve biz müslümanların evlerinin baş köşelerinde durmaktadır. Ancak sadece baş köşede durması yetmez. O yüce kitabı okumalı ve onda bizler için de iletilen yüce tavsiyelere uymalıyız. Kur’an-ı Kerim’de peygamber sevgisi bir çok ayette geçmektedir.Peygamber efendimizi seven insanların ortak özelliklerinden biriside Kur’an-ı Kerim’i okurlar. Ona iletilen mesajları okurlar. Eğer sizlerde peygamber efendimizi seven insanlardan olmak istiyorsanız, yüce kitabımızı daha fazla okumalısınız.Gelin bundan sonra bir ayrıcalık yapalım ve Kur’an-ı Kerim’i duvarlarımızın baş köşesine değil hayatımızın baş köşesine yerleştirelim. Kur’an-ı Kerim’i hayat arkadaşımız yapalım.

Kur’an-ı Kerim’i Hayat Arkadaşınız Yapmak İçin Yapılması Gerekenler Konumuz İlginizi Çekebilir

Sünneti Takip Ederler

Ne kadar sünnete uygun yaşıyorsunuz? Hiç merak ettiniz mi? Onun bizlere ilettiği tavsiyelerden belkide en önemlisi onun sünnetleridir. Sünnetler onun bizzat uyguladığı ve biz ümmetine de uyguladığı güzel ahlaklar ve güzel davranışların hepsine denilmiştir. Şüphesiz ki onun sünnetleri biz müslümanlar için apaçık birer yaşam felsefesi görünümündedir. Onun bizlere örnek yaşantısının izleridir. İşte peygamberi sevmek için neler yapmalıyız diyen bir insanın örnek alacağı davranışlardan birisi de apaçık bir şekilde sünnetlerine uymak değil midir?

Ne kadar sünnete uygun yaşıyorsun? Merak Ediyorsan testimize katıl.

Siyer Okumayı Severler ve Başkalarına Okuturlar

Siyer Hz.Muhammed’in hayatını ve yaşantısını anlatan kitaplara verilen ortak addır. Bizler onu sevmek ve daha da sevmek için onun yaşantısını anlatan kitaplar olan siyer kitaplarına sevdalıyız. Onun muhteşem ve gösterişten uzak olan yaşantısı bizlere ilham kaynağı olmaktadır. Ortak özelliklerimizden biriside bu değil midir? Sizlerde siyer kitaplarına daha fazla önem göstermelisiniz.

Allah’tan Onun Yüzü Suyu Hürmetine Bağışlanmak İçin Dua Ederler

Dua müminin miracıdır. Dua yüce Allah’tan bağışlanmanın vesilesidir. Ondan istemenin onun büyüklüğüne inanmanın en güzel şeklidir. Ondan bağışlanma istemekten başka elimizden ne gelir ki? Allah’tan Hz.Muhammed’in yüzü suyu hürmetine bağışlanmak için dua edenler onu seven insanlardır. Bu dua etme şekli onun seven insanların ortak özelliklerinden birisidir. “Rabbimiz sen bizleri habibin Hz.Muhammed(s.a.v) yüzü hürmetine affet çünkü sen merhametlilerin ve bağışlayıcıların en güzelisin. Sen bizleri affetmezsen bizim halimiz nice olur. Sen biz aciz kullarını affedersin.”

Sevdiği Şeyleri ve Sevdiği İnsanları Severler

Onun sevdiği şeyleri ve sevdiği insanları sevmek bizlerin onun ümmeti olduğumuzun apaçık delilleridir. Onun sevdiği yiyecek olan hurmaya, onun sevdiği insanlar olan sahabelere, halifelere özel bir gözle bakmak belkide onu sevdiğimizin en güzel örnekleridir. Çocuklarımıza halifelerin isimlerini, sahabelerin isimlerini bırakmamız, onlar gibi hayırlı insanlar olmalarını istememiz sizce neden dir? Keşke onları sadece sevmek zorunda kalmamış olsaydık da onların zamanında yaşasaydık diye hiç içinizden geçirmediniz mi? Ben geçirdim. İddia ediyorum sizlerde bir çok kere geçirdiniz. O halde yalnız değilsiniz. Sizde o mübarek peygamberi seven insanlardan bazılarısınız.

Sık Sık Onun Yaşantısını Hatırlar ve O Zamanda Yaşamış Olmayı İsterler

Birisini çok seviyorsanız sürekli onun yaşantısını örnek alırsınız ve onun yaşantısını düşünürsünüz. Allah’ın elçisini ne kadar seviyorsan onun yaşantısını o kadar  düşünürsün. Geceleri yatağında yatamayan insanlardan olursunuz. Evet o rahmet peygamberinin yatacak bir yatağı yoktu. O çalılardan yapılmış bir yatakta sert yerde yatardı. Buna rağmen bizler şu anda kuş tüyünden yapılma yataklarımızda yatıyoruz. O rahmet peygamberi yatamaz ve geceleri kalkarak teheccüd namazı yani gece namazı kılardı. Bizler ise kuş tüyü yataklarımızda mışıl mışıl uyuyoruz. Yazık bizlere peygamberi seven insanların ortak özelliklerinden olan onun zamanında yaşamayı istiyorsak onun zamanını bu zamana uyarlayalım. Komşumuz açken bizlerde uyumayalım. Onun gibi geceleri namazımızı kılalım. Onun gibi geceleri cehennem ateşinden korkarak uyanalım.Gelin hep beraber peygamber efendimizi seven insanların arasına girmek için çabalayalım.

Bu yazı ilimfeed.com sitesinden alınarak tarafımızca Türkçe’ye çevrilmiştir.

12 YORUMLAR

  1. Peygamber efendimizin zamanında yaşayan ve onun döneminde onu gören insanlar çok şanslı ve huzurludur. her insan o ana şahitlik edemedi ancak Ahirette ameli iyi olanlar o ana tanıklık edecek inşallah

  2. Peygamberimizi (s.a.v.) seven insanın en büyük özelliği ona benzemesidir. Zor olanı yapmak namazlar nafileler bunların haricinde ise sünnetlerini yani sarık cübbe şalvar misvak gibi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here