Hemen her konuda bizlere örnek olan peygamber efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v) bizlere tuvalet adabı konusunda da rehber olmak istemiştir. İşte onun bazı hadis-i şerifleri ve çevresinde yaşayan sahabelerinin anlatımıyla maddeler halinde peygamber efendimizin tuvalet adabı .

  1. Tuvalete Girerken Yüzüğünü Çıkarırdı ve Başını Örterdi

Peygamber efendimiz(s.a.v) tuvalete girerken parmağındaki yüzüğünü çıkarır, ellerini yıkar ve mutlaka ama mutlaka başını örterek tuvalete girerdi. Peygamber efendimizin bu davranışı hem sağlık açısından hem de yüzüğünün üzerinde Allah yazdığından dolayı yaptığı bizlere kadar ulaşan rivayetlerden bazılarıdır. Unutulmamalıdır ki şu an bilim adamlarının bizlere verdiği tavsiyelere göre tuvaletten çıktıktan sonra ellerimizi yıkamak kadar tuvaletten önce de ellerimizi yıkamak sağlık açısından faydalı bir davranıştır. Ayrıca saçlarımızın dökülmemesi için saçlarımızı yani başımızı kapatmakta faydalı bir davranıştır.

Ayrıca peygamber efendimiz tuvalete girerken şu duayı okumuştur: “Bismillâh. Allahümme innî eûzü bike mine’l-hubsi ve’l-habâis.”

Türkçe meali:Bismillâh. Allah’ım, hususi ve umumi bütün kötülükleri bünyesinde toplayan habislerden sana sığınırım.” 

2.Tuvaletini Kesinlikle Oturarak Yapardı

Özellikle erkekler tarafından yapılan bir davranış olan ayakta tuvalet yapmak bilim insanları tarafından kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bundan yıllar önce ise Allah’ın Rasülü olan Efendimiz tarafından da pis ve sağlıksız bir davranış olduğu bizlere kadar gelen rivayetlerden anlaşılmıştır. Öyle ki peygamber efendimiz kesinlikle tuvaletini ayakta yapmazdı.

3. Tuvalette Taharet Adabı

Peygamber efendimizin tuvalet adabı konusunda en fazla dikkat ettiği hususların başında ise taharet adabı gelmekteydi. Tuvalette taharet yaparken bazı şeylere dikkat ederdi.

İstinca nedir?:Dinimizde büyük abdest ve küçük abdest yaptıktan sonra temizlenmeye istinca denilmiştir. Peygamber efendimiz istincaya büyük önem vermiştir. Taharet yaparken kağıt kullanmak mekruhtur. Bu nedenle peygamber efendimiz taharet yaparken su kullanmış, su bulamadığı zamanlarda ise kağıt kullanmayıp taş kullanmıştır.

İstibra nedir ?: Erkekler için idrar yaptıktan sonra idrar yolunu tamamen temizlemektir. Peygamber efendimiz idrar yaptıktan sonra hemen abdest almaz ve en az 40 adım kadar yürürdü. İdrarını yaptıktan sonra öksürdüğü, sol tarafına yattığı veya yürüyerek idrar yolunda damla bırakmamaya çalıştığı bizlere kadar gelen rivayetler arasında yer almaktadır.

İstinka nedir? : İstinka idrar yolunda idrar kalmadığından ve vücudumuzda neccaset kalmadığından emin olmaya kalbimiz yoluyla ikna olmaya denilmektedir.

4. Tuvaletten Çıkarken

Peygamber efendimiz tuvalete girerken olduğu gibi tuvaletten çıkarken de ellerini yıkardı. Ayrıca tuvaletten çıkarken şu duayı okuduğu rivayet edilmiştir:

“Elhamdü lillâhillezî ezhebe anni’l-ezâ ve âfânî…” 

Türkçe Meali:“Bana rahatsızlık veren şeyleri giderip, sıhhat ve afiyet hibe eden Allah’a hamd olsun.

5. Peygamber Efendimizin Tuvalet Adabı Konusunda Diğer Tavsiyeleri

  • Peygamber efendimiz kıbleye karşı abdestini bozmazdı. Bizlere de kıbleye karşı abdest bozmamamız konusunda öğütler vermiştir. Bu nedenle evlerimizde tuvaletlerimizi kıbleye doğru yapmamalıyız.
  • Tuvalete sol ayakla girer sağ ayak ile çıkardı.
  • Peygamber efendimiz tuvalette kesinlikle konuşmazdı.
  • Tuvalette her hangi bir şey yiyip içmezdi.
  • Tuvalette taharetlenme sırasında kesinlikle sağ elini kullanmazdı. Sol eli ile taharetlenirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here