Ana Sayfa Liste Ramazan'a Hazırlık Yapmak İçin 7 Yol

Ramazan’a Hazırlık Yapmak İçin 7 Yol

On bir ayın sultanı Ramazan çak yaklaştı. Her ne kadar ülkemiz ve tüm dünya korona virüsü ismi verilen hastalıkla mücade etsede Ramazan’a hazırlık için kollar sıvanmaya başlandı. Peki Ramazan’a girmeden önce yapılması gerekenler nelerdir?

Ramazan her yıl doğruluk ve yüksek imanın doruk yaptığı zamanlardır. Yinede Ramazan gelir gelmez bu mucizevi artışı beklememeliyiz. Kendimizi Ramazan ayına ve onun manevi atmosferine önceden hazırlamalıyız. Yani Ramazan’dan önce ona yaklaşmak için küçük adımlar atmalıyız.

1.Sürekli ve Sürekli Tövbe

Ramazan tövbe etmenin doruk yaptığı kutsal bir ay. Manevi atmosferinin de etkisi ile insanoğlu bu aydı tövbe etmek için fırsat kolluyor. Tövbe etmek için Ramazan ayını beklemeyin. Tövbe edin ve Allah’tan günahlarınızı affetmesini dileyin. Böylece Ramazan’a günahsız girebilirsiniz. Yürürken, yemek pişirirken,uykuya dalmadan önce kısaca fırsat bulduğunuz her anda “Estağfurullah” diyin. Unutmayın ki Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “Kullarından tevbeyi kabul eden, kötülükleri affeden ve işlediklerinizi bilen O’dur.” (Şura Suresi, 25. Ayet)

2.Küçük Günahlardan Kaçının

Ramazan,sürekli yapmayı alışkanlık haline getirdiğimiz küçük günahları bırakma şansı veriyor. Hatta öyle ki bu alışkanlıkları bıraktığımızı bize fark ettirmeden yapıyor. Ramazan’a hazırlık yapmak için bırakmak istediğiniz kötü alışkanlıkların bir listesini oluşturun. Ancak bu listeyi uygulamak için Ramazan’ın gelmesini beklemeyin. Bu mübarek aydan önce adımınızı atmış olun ve Ramazan’da devam edin.İnşallah bu kutsal atmosferin de etkisi ile bu alışkanlıklardan kolayca kurtulmuş olacaksınız.

Daha önce sizler için hazırladığımız ramazanı daha verimli hale getirecek ipuçları yazımız ilginizi çekebilir

3. Kötü Alışkanlıklarınızı İyi Alışkanlıklar İle Değiştirin

Kötü alışkanlıklar günlük yaşantımızın birer parçası olduğundan onları ortadan kaldırmak zor olabiliyor. Ramazan ayı bu alışkanlıklardan kurtulmak için bizlere manevi bir atmosfer sunuyor. Elimize altın tepsi ile sunulan bu fırsatı kaçırmak elbetteki bizlere yakışmaz. Unutulmamalıdır ki iyi şeyler kötü alışkanlıkları yok eder. Ramazan’dan önce küçük sünnetleri canlandırmak ile başlayın. Sünnet ve nafile namazlara daha fazla vakit ayırın, sık sık ve az da olsa sadaka verin. İnşallah iyi alışkanlıklar kötü alışkanlıklarınızı bırakmanızda sizlere yardımcı olacaktır.

Tavsiye Yazı: Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak İçin 16 Pratik Yol

4.Daha Fazla Dua Edin

Dua’nın gücünü asla hafife almayın. Ellerinizi Allah’a kaldırdığınızda,Rabbiniz ile birebir kişisel ve duygusal bir konuşma yapıyorsunuz. Ne inanılmaz bir fırsat değil mi?

Allah’tan size daha iyisini vermesini isteyin. Ondan Ramazan’ı en iyi şekilde geçirmenizi vesile kılmasını isteyin,böylece ona daha yakın olursunuz. Unutmayın ki Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Allah şöyle buyurmaktadır:”Öyleyse yalnız beni anın ki ben de sizi anayım. Bana şükredin, sakın nankörlük etmeyin. Ey iman edenler! Sabır ve namazla Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir. (BAKARA suresi 152-153. ayetler)

5. Bilgi Arayışı İçine Giren ve Bilgilerinizi Paylaşın

Ramazan’dan önce oruç ile ilgili bilgilerinizi arttırmaya ve tazelemeye çalışın. Unutmayın Ramazan yılda bir yapılan bir ibadettir. Bu nedenle bilgilerimizi tazelemek bizlere zarar vermeyecektir. Oruç ve onun manevi atmosferi içerisine girmek için bu bizlere fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda bu yaptığımız ibadetin de doğru olduğundan emin olmamızı sağlayacaktır. Unutmayın Hz.Ali(r.a) “bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” buyurmaktadır. Sizlerde öğrendiğiniz ve doğruluğundan emin olduğunuz bilgileri başkaları ile paylaşmaktan çekinmeyin. Zira paylaşmak bilginin çoğalmasını sağlayacaktır.

6. Ramazan’a Hazırlık İçin Kur’an’a sarılın

Kur’an-ı Kerim’i günlük yaşantımızın bir parçası haline getirmek önemlidir. Normalde yapmamız gereken bir ibadet olan Kur’an-ı Kerim okumayı günlük yaşantımızın bir parçası haline getirmek için mübarek Ramazan ayından faydalanabiliriz. Bu nedenle Ramazan’a hazırlık aşamasında daha fazla okumaya özen gösterin. Onu sadece okumak değil anlamak içinde adımlar atın. Unutmayın ki onun manasını anlamakta önemlidir. Kur’an-ı Kerim’i huşu içerisinde okumak için mushaf halinden okumaya ve dikkat dağıtıcı şeylerden uzak olmaya özen gösterin.

7. Ramazan Ayında Ulaşmak İstediklerinizin Listesini Çıkarın

Bu gerçekten de önemli bir adım. Bir plan yapın, hedefler belirleyin!. Ramazan ayında her gün yeni dualar veya sureler öğrenmek , yada Kuran’ın belirli sayfalarını okumaya çalışmak gibi daha önce yapmadığınız ibadetlerin de olduğu bir liste çıkarın. Bu listeniz günlük görevler şeklinde olsunlar. Arada molalar vermek de dahil kendinize bir liste oluşturun. Akıllı telefonlarımızdaki bir çok görev ve yapılacaklar listesi sizlere yardımcı olacaktır. Kendinize ulaşabileceğiniz hedefler belirlediğinizden emin olun ve bu hedefleri yaptıktan sonra kendinizi ödüllendirmeyi de unutmayın.

Ramazan’ın sizlere,ülkemize ve tüm dünyaya mutluluk,huzur ve sağlıklı günler getirmesi temennilerimizle. Allah’a emanet olun.

İlginizi Çekebilir

Kul Hakkı ve Peygamberimiz- Kıssadan Hisse

Peygamber efendimizin kul hakkı na karşı tutumu kıssadan hisse.

Kur’an-ı Kerim Hakkında Ne kadar Bilgilisin?(islami Test)

Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim hakkında neler biliyorsun? Bu islami testimiz tam size göre.

Abdurrahman Önül Döne Döne ilahisi

Abdurrahman önül adlı sanatçımızın döne döne ilahisi için yapılmış bir video klip.Sanatçı: Abdurrahman Önül Albüm: Veysel karani Çıkış Yılı: 2008

Abdülmüttalibin Hayatı ve Nesli

Peygamber efendimizin dedesi ve onu çocukluk yıllarında yetiştiren, koruyan kollayan Abdülmüttalibin hayatı hakkında kısa bilgiler.

Benzer Yazılar

İmanınızı Yenilemek İçin İpuçları

İnsanoğlu olarak dünya hayatının koşuşturmacası ile imanınızın zayıfladığını hiç düşündünüz mü? Eskisi kadar imanlı olduğunuzu hissetmiyor musunuz? Kıldığınız namazlardan yada yaptığınız ibadetlerden...

Namazda Konsantrasyon İçin 10 İpucu

Namaz,Allah'tan (c.c) paha biçilemez bir nimet olarak düşünülebilir. Namaz değer verilmeyen ve ihmal eğiliminde olunan bir ibadet olmaktadır....

8 Adımda Peygamber Efendimizin Zaman Yönetimi

Belki de en değerli hazinemiz olan zamanın yönetimi nasıl olmalıdır? Peygamber efendimizin zaman yönetimi konusunda tavsiyeleri nelerdir? Sizler için Allah Resülünün hayatından...

4 Madde İle Şevval Orucu ve Fazileti

Mübarek üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayınıda bitirmiş bulunmaktayız. Şevval orucu bu mübarek ayların ardından gelen şevval ayında tutulmaktadır. Maddeler ile sizlere...

Sabah Namazına Kalkmak İsteyenlere 5 İpucu

En önemli vakit namazlarından birisi olan sabah namazına kalkmak için yapılması gerekenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin