Ana Sayfa Liste Ramazanda Kaçınmamız Gereken Yeme Alışkanlıkları

Ramazanda Kaçınmamız Gereken Yeme Alışkanlıkları

Ramazan geldi ve hepimiz heyecanlı bir şekilde oruçlarımızı tutmaya başladık. Her ne kadar bu sene corona virüs adlı hastalık sebebiyle Ramazan biraz buruk geçmekte ise de sonuç itibari ile yeme ve içme alışkanlıklarımızda birtakım değişiklikler yapmamız gerekliliği hala devam ediyor. Ramazanda kaçınmamız gereken yeme alışkanlıkları nelerdir?

1.Yağlı Yiyecekler

Malumunuz oruç sırasında baya uzun bir süre yemek yeme ve içmeyi bırakıyoruz. Orucumuz bittikten sonra ise iftarda yediğimiz yemeklere dikkat etmeliyiz. Yağlı yiyeceklerin ani tüketilmesi ile sindirim sistemimize büyük kötülükler yapıyoruz. Aç karnına yağlı yiyecekler yemek mide kramplarına,mide şişkinliğine ve sindirim sorunlarına sebep oluyurlar. Bu tür yiyecekler aynı zamanda sağlık sorunlarına da sebep olmakta.

Peki ne yapmalıyız?

Sünneti takip edebilirsiniz. Peygamber efendimiz orucunu hurma ile açardı ve iftarını hurma ile açtıktan sonra önce namazını kılar daha sonra ise yemeğini yerdi. Hurmalar kolay ve hızlı bir şekilde emildikleri için kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmede etkilidir. Ayrıca unutulmamalıdır ki hurma ramazanın vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer almaktadır.

2. Hızlı Yemek Yemek

Ramazanda kaçınmamız gereken yeme alışkanlıkları arasında hızlı yemek yemek de yer almakta. Oruç vesilesi ile yaklaşık 10 saat kadar aç kalan insanoğlu aradaki farkı kapatmaya çalışmaktadır. Midemizin dolduğunu anlaması için 15-20 dakikaya ihtiyacı vardır. Eğer bundan daha hızlı yiyorsanız ihtiyacınız olandan daha fazlasını yiyor olabilirsiniz. Doğal olarak budu bizlerin şişmanlamasına hatta obeziteye sebep olacaktır.

O halde ne yapılmalı? Yavaş yavaş ve sindire sindire yenilmeli ve lokmalarımız arasında molalar vermeliyiz. Ayrıca peygamber efendimizin sünnetine uyarak lokmalarımızı küçük parçalar halinde tüketebiliriz.

3. Yeterince Su İçmemek

Bazılarımız normal bir günde yeterince su içiyoruz. Su vücudumuzun olmazsa olmazı. Ancak 6-10 saat arasındaki orucun bir diğer etkisi ise susuz kalmanın eşiğinde olmamız şaşırtıcı değil. Orucun ve sıcağın etkisi ile su bizler için iyice önemli olmakta. Susuz kalmakda tıpkı hızlı yemek yemek gibi sindirim sorunlarına sebebiyet verebilir.

Peki ne yapmalıyız? Basit oruç olmadığın anlarda daha fazla sıvı tüket. Sadece su olarak düşünmeyip çorba tüketebiliriz veya su oranı yüksek meyveler yiyebiliriz.

4. Sahuru Atlamak

Bazı müslümanlar acıkmadıkları için,bazıları ise daha fazla uyku uyumak için sahuru geçiştiriyorlar. Sahur yemenin bir sünnet olduğu ve istenilirse yapılmayacağı doğrudur. Yani sahur yapmak farz değil. Ancak sağlığımız açısından sahur çok ama çok önemli bir öğündür. Bilim adamlarının kahvaltı için yaptıkları bütün değerlendirmeler dolaylı olarak sahur içinde geçerlidir. Çünkü oruç olan vücudun kahvaltısı yerine geçmektedir.

Peki ne yapmalıyız? Sahuru kahvaltı yapar gibi mutlaka ama mutlaka yapmalıyız. Ancak iftar yemeğinden kalan yiyecekleri yemek gibi hatalar yapmayın. Basit ama etkili yiyecekler yiyin. Lif bakımından zengin ve size iyi bir enerji kaynağı sağlayan yiyecekleri yiyebilirsiniz.

Sağlıklı ve huzurlu bir Ramazan geçirmeniz dileklerimizle….

İlginizi Çekebilir

Bismillah Diyelim Öyle başlayalım

Eûzu billahi mineş-şeytânirracîm.Bismillahirrahmanirrahîm. Besmele her kapının anahtarıdır.

Kur’an-ı Ezberlemek İçin Yapılması Gerekenler

Biz müslümanlar için önemli yere sahip olan Kur'an-ı ezberlemek için yapılması gereken en pratik yolları sizler için bir araya getirdik.Eğer sizde Kur'an-ı Kerim'i ezberlemek istiyorum diyorsanız bu rehberimizi mutlaka okumalısınız.

Ramazan Bayram Namazı Hutbesi

Ramazan bayramında camilerimizde okutulacak bayram namazı hutbesi

Dua Etmek İçin En Uygun Zamanlar Hangileridir?

Dua Cenab-ı Allah tarafından biz kullarına bahşedilmiş çok güzel bir ibadettir. Öyle ki dua yaptığımız ve yapabileceğimiz ibadetler için de en kolayı...

Şeytanın Vesveseleri Nelerdir? Nasıl Kurtuluruz?

Şeytanın vesveseleri nelerdir ? Şeytanın tuzakları nelerdir? Şeytanın vesveselerinden kurtulmak için neler yapmalıyız? Sizler için derledik.

Benzer Yazılar

4 Madde İle Şevval Orucu ve Fazileti

Mübarek üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayınıda bitirmiş bulunmaktayız. Şevval orucu bu mübarek ayların ardından gelen şevval ayında tutulmaktadır. Maddeler ile sizlere...

Sabah Namazına Kalkmak İsteyenlere 5 İpucu

En önemli vakit namazlarından birisi olan sabah namazına kalkmak için yapılması gerekenler

5 Madde İle Müslümanlar İçin Zekatın Önemi

Zekat; toplumumuzda manevi,sosyal ve ekonomik faydalar sağlamak için etkili bir yükümlülük olmakla birlikte aynı zamanda islamın şartıdır. Gelin müslümanlar için zekatın önemi...

Allah’a Yakınlık Kazanmak İçin 18 İpucu

Bugün toplumumuzun değişmesi ne kadar da üzücü.Hayat hiçbir zaman aynı olmamıştır. Ancak bugün toplumumuzun geldiği nokta, maalesef ama maalesef dünya koşuşturmacası ile...

Öfke Kontrolü İçin Kısa İpuçları

Öfke biz insanlara özgü bir duygudur. Allah(c.c) tarafından insanoğlunu sınamak için kullanılan duygulardan birisidir. Öfke kontrolü ise müslümanın mutlaka başvurması gereken...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin