Ramazandan Sonra Yapılan 5 Hata

11
518

On bir ayın sultanı ramazan geldi ve gitti. Ramazan ayının bitmesiyle insanları bir ferahlama geldi.İnsanlar Ramazan’ın manevi atmosferini çabuk bırakıp normal hayatlarına dönmeye başladı. İşte Ramazandan sonra yapılan hatalar ve yanlışlar.

Namazı ve Duayı Terk Etmek

Ramazan ayının gelmesi ile namaz kılma oranı ve dua etme oranı artmaktadır. Ramazan ayının manevi atmosferine girmek isteyen insanoğlu namazını kılmaya ve dua etmeye başlamaktadır. Bu çok güzel bir davranış.

Ancak burada yapılan hata şu olmakta. Bazı müslümanlar Ramazan ayının başlaması ile kılmaya başladığı namazı ve dua etmeyi Ramazandan sonra terk etmeye başlamaktadır.Cenab-ı Allah tarafından biz inananlara namaz farz kılınmıştır. Bu nedenle namazı sadece Ramazan ayında değil sürekli kılmamız gerekmekte. O halde gelin mümin kardeşlerim Ramazan ayında başladığımız namazımızı devam ettirelim. Unutmayalım ki Kura’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmaktadır: “Ben sana emretmişken seni secde etmekten alıkoyan nedir?”(Araf süresi 12-13.Ayet)

Orucun Ne anlatmak İstediğini Unutmak

Oruç bizlere maddi durumu aç olan kişilerin neler yaşadıklarını anlatmayı amaçlamaktadır. Öyle ki bir ay boyunca yemek yemeyi ve su içmeyi bırakarak açlığı tadmaktayız. Ramazan bizlere paylaşmayı öğretmekte. Ramazan bizlere komşumuzun neler yaşadığını öğretmekte. Ramazan bizlere kardeş olmayı öğretmekte.

Ancak insanoğlu yapısı gereği bu günleri çabuk unutmakta. İnsanoğlu Ramazandan sonra yapılan hatalarına paylaşmayı unutmayı eklemekte,kardeş olmayı unutmayı eklemekte, açlığın ne demek olduğunu unutmakta.

O halde kardeşlerim Ramazandan sonra kardeşlerimizin durumunu unutmayalım. Paylaşmayı unutmayalım.Oruç nedir ve niçin tutuyoruz? bu soruyu kendimize sıklıkla soralım.

Kur’an-ı Kerim Okumayı Bırakmak

Son yıllarda sadece Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim okunur gibi bir izlenim oluştu. Gerek iş ve hayat koşuşturmacası olsun gerekse teknolojinin hayatımızı ele geçirmesi olsun insanoğlunun en fazla ihmal ettiği ibadetlerden biriside Kur’an-ı Kerim okumak olmaktadır. Ramazan ayında en azından bir hatim etmek için sürekli okunan Kur’an-ı Kerim Ramazandan sonra okunmaz olmakta. Durun kardeşlerim bu yanlışa düşmeyin. Kur’an okuyana şifadır. Gelin normal yaşantımızda da o yüce kitabı okumaya devam edelim.

Sadaka Vermeyi Unutmak

Ramazan ayı sadaka vermeninde en yüksek seviyelere çıktığı bir ay. Ancak insanoğlu diğer yaptığı hatalarda olduğu gibi sadaka vermeyi de bırakmakta. Sadaka vermek bizleri kötülüklere karşı koruyan manevi bir tılsım gibidir. Ancak Ramazandan sonra yapılan hatalardan biriside bu güzel alışkanlığı terk etmekdir.

Gelin kardeşlerim sadaka vermeyi,aç insanları doyurmayı, yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım etmeyi bırakmayalım.

Nafile İbadetleri Terk Etmek

Ramazandan sonra yapılan hatalardan bir diğeri de nafile ibadetleri terk etmek. Ramazan ayı nafile ibadetlerinde arttığı bir ay. Ancak Ramazan ayının bitmesi ile insanoğlu nafile ibadetleri de terk etmektedir. Halbuki biz müslümanlar olarak Cenab-ı Allah’a olan borcumuzu ne yapsak ödeyemeyiz. Hal böyle olurken gece gündüz ibadet etmemiz gerekirken Ramazandan sonra hata yaparak nafile ibadetlerimizi terk ediyoruz. Namaz kılmak, dua etmek ve Kur’an okumak gibi ibadetleri hiçbir zaman terk etmemeliyiz.

Kaynak:Kur’an-ı Kerim A’raf Süresi 12-13.Ayet Diyanet İşleri Bakanlığı

11 YORUMLAR

  1. ramazanda gorudyum en buyuk yanlıs yenileemeyecek kadar yemek yapmak ve snrasında bu yemekleri cope atmak. butun gun ac kalınca gozu doymuyo insanın cok yemek yapıyo ancak bir kısmını yiyip kalanını cope atıyor.

  2. Evet bu hatalar yapılmamalı aslında hata da demiyelim yapılması gereken şeyleri yapmamak diyelim bence. Çünkü farziyet yok. Yani farziyet derken nafile olanları kast ettim.

  3. Ramazanda midemiz dinlendi. Zorlandik biraz aclik v susuzluga karsi ama midemizde iyi dinlendi. Ancak simdi yine eski tempomuza girdik. Yediklerimiz onumuzde yemediklerimiz copte. İsrafa devam ediyoru

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin