Ramazandan Sonra Yapılan 5 Hata

11
302

On bir ayın sultanı ramazan geldi ve gitti. Ramazan ayının bitmesiyle insanları bir ferahlama geldi. Ama bu yanlış müslüman kardeşlerim. Ramazandan sonra yapılan 5 hatayı bırakmak zorundayız.

 1. 1 Oruç Tutmayı Bırakmak


  On bir ayın sultanı olan ramazan gelir ve göz açıp kapayıncaya kadar geçer gider. Biz insan oğlu bu güzel ayda nimetlerin kıymetini biliriz. Ancak ramazan bittikten sonra nefsin de etkisiyle insan oğlu ramazanı anında unutur.Belki de bizler için en güzel ibadetlerden birisi olan oruç tutmayı bırakır. Oruç vücudumuzu yenileyen, bizleri rahatlatan ve kan dolaşımını hızlandıran harika bir ibadettir. Peygamber efendimiz(s.a.v) sadece ramazan ayında değil elinden geldiği ölçüde pazartesi ve perşembe günleride oruç tutardı. Bizler o mübarek peygamberin ümmeti olarak onun tavsiyelerine uymalı, pazartesi ve perşembe günleri orucuna daha fazla önem vermeliyiz. Orucun sadece ramazanda yapılmayan bir ibadet olduğunu unutmamalıyız.
 2. 2 Nafile İbadetlerden Vazgeçme


  Ramazandan sonra bırakılan güzel davranışlardan biriside nafile ibadetlerin bırakılması olmaktadır. Ramazan ayı sadece oruç değil diğer nafile ibadetler içinde doruk noktasına ulaşılan bir aydır. Bu güzel ayda nafile ibadetler yapmakta olan müslümanlar, ramazan ayı bittikten sonra ise sanki diğer aylarda nafile ibadet yapılmıyormuşcasına ibadetlerini aksatmaya başlarlar. Cenab-ı Allah'a olan kulluk borcunu ödemek isteyen bir müslümanın nafile ibadetlere sarılması, hatta boş dünya işlerini bu fani hayatın bizleri sürüklediği bataklığı bir kenera bırakmalı ve nafile ibadetlere daha fazla sarılmalıdır.
 3. 3 İsrafı Artırmak


  Ramazandan sonra yapılan hatalardan belkide en önemlisi israfın artmasıdır. İnsanoğlu bir ay oruç tutar. Bu günlerde susuz kalır, aç kalır.Belki o günlerde bu nimetlerin kıymetini bilir. İftarını açarken Allah'a sonsuz şükürler eder. Ancak ramazan bittikten sonra yine aynı duruma geçer. Bu nimetlerin kıymetini bilmez. Sanki bir ay oruç tutan ve bu nimetlerin ne kadar önemli olduğunu bilen gören o değilmiş gibi davranmaya devam eder. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, insanoğlu suyunu israf etmeye bu şekilde devam ederse çok yakında susuz kalacaktır. Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır: "Yiyiniz,içiniz israf etmeyiniz. Zira Allah israf edenleri sevmez."
 4. 4 Yardımlaşmayı Bırakmak


  Ramazan ayı yardımlaşmanın da tavan yaptığı aylardan birisidir. Bu ayda insan sağlığının diyeti olan sadakalarını verir. Maddi durumu iyi olanlar ve kendisine zekat düşenler genelde bu ayda zekatlarını verir. Ancak ramazan ayı bittikten sonra bu güzel ibadetler bu güzel eylemler anında durur. Yanlış yapıyoruz müslüman kardeşlerim. Bizler "komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir" diyen bir peygamberin ümmetiyiz. O mübarek peygambere layık olmak için yardımlaşmayı bırakmamalıyız. Komşumuza, eşimize, dostumuza yada yardıma muhtaç olanlara sırt çevirmemeliyiz. Unutmamalıyız ki bizlere bu nimetleri veren Allah gerekirse bizlerden bu nimetleri almasını da bilir. Ona ne kadar şükür etsek azdır. Bu nedenle fakiri ve muhtaç kişileri unutmamalıyız. Fakire verilen malda eksiklik olmayacağı gibi Cenab-ı Allah fakire verilen malı bereketlendirecektir.
 5. 5 Duayı Bırakmak


  Bir gönül ve iki avuç duadan başka neyimiz var. Yukarıdaki resim aslında herşeyi özetlemiyor mu, Cenab-ı Allah'a dua etmekten başka neyimiz var. Ondan başka sığınacak, ondan başka isteyecek kimse varmı ki? o ki dualara cevap veren ve bizlere istediklerimizi veren değilmi ki? Cenab-ı Allah'a dua etmeyi bırakmamalıyız. Dua etmeyi bıraktığımız gün kaybetmiş oluruz. Cenab-ı Allah bizlerin sorduğu sorulara, yaptığı dualara Kur'an-ı Kerim'de cevap vermektedir. Kur'an-ı Kerim'i okumalı ve duaya sarılmalıyız. Bizler fani ve aciz kullarız. Onun rızası için duaya sarılmalıyız.

11 YORUMLAR

 1. ramazanda gorudyum en buyuk yanlıs yenileemeyecek kadar yemek yapmak ve snrasında bu yemekleri cope atmak. butun gun ac kalınca gozu doymuyo insanın cok yemek yapıyo ancak bir kısmını yiyip kalanını cope atıyor.

 2. Evet bu hatalar yapılmamalı aslında hata da demiyelim yapılması gereken şeyleri yapmamak diyelim bence. Çünkü farziyet yok. Yani farziyet derken nafile olanları kast ettim.

 3. Ramazanda midemiz dinlendi. Zorlandik biraz aclik v susuzluga karsi ama midemizde iyi dinlendi. Ancak simdi yine eski tempomuza girdik. Yediklerimiz onumuzde yemediklerimiz copte. İsrafa devam ediyoru

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here