Ana Sayfa Liste Ramazanı Daha Verimli Hale Getirecek 4 Tavsiye

Ramazanı Daha Verimli Hale Getirecek 4 Tavsiye

Ramazanı daha verimli hale getirecek ve ramazan ayını daha verimli ihya etmemizi sağlayacak 4 tavsiyeyi sizler için bir araya getirdik.

Bir insanın manevi olarak kendisini temizlemesi ve manevi yönden arınması için olmazsa olmazlardan olan ramazan ayı çok şükür yine geldi. Yaklaşık olarak bir yıldır onu bekliyorduk. O bize gelmişken bizlerinde onu daha verimli olarak karşılamamız gerekmez mi? İşte ramazanı daha verimli hale getirecek  ve ramazanı daha verimli ihya etmenizi sağlayacak 5 tavsiye.

1 Nafile Namazlar Kılın

tesbih namazı
tesbih namazı

Nafile namazlar şüphe yok ki ramazanı daha verimli hale getirecek en önemli ibadetlerden dir. Ramazanın arınma ayı ve bağışlanma ayı olduğunu unutmamalıyız. Öyleyse bu güzel ayda bizlerde arınmak için ve bağışlanmak için bir adım atmalıyız. Allah rızası için nafile namazlar kılmalıyız. Sonra yaparım diye ertelemeye devam ederek nafile namazlar kılmayı unuturuz.Öyle ki nafile namazlar kılmaya başlamak için mükemmel bir fırsat sizleri bekliyor. Ölümün bizler için ne zaman geleceği belli değil.

En Önemli 10 Nafile Namaz Konusu ilginizi Çekebilir.

2 Kur’an Okuyun

Kur'an okumak
Kur’an-ı Kerim okumak

Evet normal hayatta az okuduğunuz yada okumayı bıraktığınız Kur’an-ı Kerim’i yanınıza almanızın vakti geldi. Onu okumayı ve onu anlamaya daha fazla vakit ayırmalıyız. En azından bu Ramazan da bitiremediğiniz şu Ramazan hatimini bitirmeyi ihmal etmeyin. Bu Ramazan mutlaka o hatim bitecek gibi bir şart koyun. Ayrıca camilerde yapılan mukabelelere mutlaka katılın.  Bu mukabeleler Kur’an okumayı bilmeyen kardeşlerimizin Kur’an-ı Kerim’i okuması ya da en azından dinlemesi için güzel bir vesile olmaktadır.

3 Duaya Sarılın

dua etmek
ramazanda yapılacak şeyler : dua

Bu ramazan duaya sarılın. Evet hani şu hep ertelediğiniz ve namazdan sonra bile baştan savma yaptığınız dualar. Unutmayın, Rabbimiz hem bağışlayıcı hem de merhametlidir. Ondan istemeyip kimden isteyeceğiz ki. O halde şimdi ellerimizi semaya kaldırmak için bu ramazanı fırsat kabul etmeliyiz. Ramazan ayında semaya kalkan elleri geri çevirmeyecek bir Rabbimiz var. Ondan bağışlanmak için, ahiret hayatı için hatta ve hatta bu dünya için bir şeyler isteyin. Evet durmayın hadi isteyin. Onun hazinesi sonsuzdur. Ondan istemeyip kimden isteyeceksiniz ki.

4 Yardımlaşın

zekat vermeyen kimsenin sonu
Zekat verilen mal artar

Ramazanı daha verimli hale getirecek en önemli ibadetlerden biriside hiç şüphe yok ki yardımlaşmak. Evet Ramazan ayının asıl anlatmak istediği de bu değil mi zaten? Ramazanın bizlere asıl anlatmak istediği tam olarak bu değil mi? Ramazan bizlere aç olmayı, açın halinden anlamayı anlatmaya çalışmıyor mu? O  halde ramazanın bizlere anlatmak istediğini anlayalım ve ona göre bu ay da yardımlaşmaya ağırlık verelim. Unutmayalım ki bu ayda tüm yılın zekatını vermemiz gerekmekte. Zekat vererek maddi yönden zor durumda olan müslüman kardeşlerimize yardımda bulunabiliriz.  Unutmamalıyız ki Cenab-ı Allah bakara süresinin 43. ayetinde şöyle buyurur: Namazı tam kılın, zekâtı hakkıyla verin, rükû edenlerle beraber rükû edin.” (Bakara, 43)

Ramazanı daha verimli hale getirmek ve bu Ramazın diğer aylardan farklı kılmak  bizlerin elinde olan bir şey. Onu bizlere gönderen onu bizlere on bir ayın sultanı olarak gönderen Rabbimize hamd olsun.

İlginizi Çekebilir

Namazın Farzları Nelerdir?

Günlük 5 vakit olarak yapmamız gereken ibadetlerden belkide en önemlisi olan namaz hakkında neler biliyoruz?

Şehadetin Destanlaştığı Yer:Çanakkale – Cuma Hutbesi 17/03/2017

17/03/2017 tarihinde Türkiye genelinde camilerimizde okutulacak olan Şehadetin destanlaştığı yer:Çanakkale konu cuma hutbesi.

Kur’an Ayı Ramazan – Cuma Hutbesi 10/06/2016

10 Haziran cuma hutbesi camilerimizde yayınlanacak Kur'an Ayı ramazan konulu cuma hutbesini sizler için yayınlıyoruz.

Sırât-ı Müstakim-Cuma Hutbesi 12/08/2016

Sırât -ı MüstakimKardeşlerim! Peygamberimiz (s.a.s), bazı sahabileriyle birlikte bulunduğu bir esnada Kerim Kitabımızdan bir âyet okumuştu. Bu âyet, İslam’dan önceki din mensuplarının, Allah’ın dinini...

Nafile Namazlar: En önemli 10 Nafile Namaz

Nafile namazlar biz müslümanlar için önemli bir yere sahiptir.Bu nedenle en önemli 10 nafile namazı sizler için bir araya getirdik.

Benzer Yazılar

İmanınızı Yenilemek İçin İpuçları

İnsanoğlu olarak dünya hayatının koşuşturmacası ile imanınızın zayıfladığını hiç düşündünüz mü? Eskisi kadar imanlı olduğunuzu hissetmiyor musunuz? Kıldığınız namazlardan yada yaptığınız ibadetlerden eskisi kadar...

Namazda Konsantrasyon İçin 10 İpucu

Namaz,Allah'tan (c.c) paha biçilemez bir nimet olarak düşünülebilir. Namaz değer verilmeyen ve ihmal eğiliminde olunan bir ibadet olmaktadır. Bir çoğumuz namaz kılarken konsantre olamamaktan,...

8 Adımda Peygamber Efendimizin Zaman Yönetimi

Belki de en değerli hazinemiz olan zamanın yönetimi nasıl olmalıdır? Peygamber efendimizin zaman yönetimi konusunda tavsiyeleri nelerdir? Sizler için Allah Resülünün hayatından örneklerle zaman...

4 Madde İle Şevval Orucu ve Fazileti

Mübarek üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayınıda bitirmiş bulunmaktayız. Şevval orucu bu mübarek ayların ardından gelen şevval ayında tutulmaktadır. Maddeler ile sizlere şevval orucu...

Sabah Namazına Kalkmak İsteyenlere 5 İpucu

En önemli vakit namazlarından birisi olan sabah namazına kalkmak için yapılması gerekenler

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin