Liste

Ramazanı Daha Verimli Hale Getirecek 4 Tavsiye

Ramazanı daha verimli hale getirecek ve ramazan ayını daha verimli ihya etmemizi sağlayacak 4 tavsiyeyi sizler için bir araya getirdik.

Bir insanın manevi olarak kendisini temizlemesi ve manevi yönden arınması için olmazsa olmazlardan olan ramazan ayı çok şükür yine geldi. Yaklaşık olarak bir yıldır onu bekliyorduk. O bize gelmişken bizlerinde onu daha verimli olarak karşılamamız gerekmez mi? İşte ramazanı daha verimli hale getirecek  ve ramazanı daha verimli ihya etmenizi sağlayacak 5 tavsiye.

1 Nafile Namazlar Kılın

tesbih namazı
tesbih namazı

Nafile namazlar şüphe yok ki ramazanı daha verimli hale getirecek en önemli ibadetlerden dir. Ramazanın arınma ayı ve bağışlanma ayı olduğunu unutmamalıyız. Öyleyse bu güzel ayda bizlerde arınmak için ve bağışlanmak için bir adım atmalıyız. Allah rızası için nafile namazlar kılmalıyız. Sonra yaparım diye ertelemeye devam ederek nafile namazlar kılmayı unuturuz.Öyle ki nafile namazlar kılmaya başlamak için mükemmel bir fırsat sizleri bekliyor. Ölümün bizler için ne zaman geleceği belli değil.

En Önemli 10 Nafile Namaz Konusu ilginizi Çekebilir.

2 Kur’an Okuyun

Kur'an okumak
Kur’an-ı Kerim okumak

Evet normal hayatta az okuduğunuz yada okumayı bıraktığınız Kur’an-ı Kerim’i yanınıza almanızın vakti geldi. Onu okumayı ve onu anlamaya daha fazla vakit ayırmalıyız. En azından bu Ramazan da bitiremediğiniz şu Ramazan hatimini bitirmeyi ihmal etmeyin. Bu Ramazan mutlaka o hatim bitecek gibi bir şart koyun. Ayrıca camilerde yapılan mukabelelere mutlaka katılın.  Bu mukabeleler Kur’an okumayı bilmeyen kardeşlerimizin Kur’an-ı Kerim’i okuması ya da en azından dinlemesi için güzel bir vesile olmaktadır.

3 Duaya Sarılın

dua etmek
ramazanda yapılacak şeyler : dua

Bu ramazan duaya sarılın. Evet hani şu hep ertelediğiniz ve namazdan sonra bile baştan savma yaptığınız dualar. Unutmayın, Rabbimiz hem bağışlayıcı hem de merhametlidir. Ondan istemeyip kimden isteyeceğiz ki. O halde şimdi ellerimizi semaya kaldırmak için bu ramazanı fırsat kabul etmeliyiz. Ramazan ayında semaya kalkan elleri geri çevirmeyecek bir Rabbimiz var. Ondan bağışlanmak için, ahiret hayatı için hatta ve hatta bu dünya için bir şeyler isteyin. Evet durmayın hadi isteyin. Onun hazinesi sonsuzdur. Ondan istemeyip kimden isteyeceksiniz ki.

4 Yardımlaşın

zekat vermeyen kimsenin sonu
Zekat verilen mal artar

Ramazanı daha verimli hale getirecek en önemli ibadetlerden biriside hiç şüphe yok ki yardımlaşmak. Evet Ramazan ayının asıl anlatmak istediği de bu değil mi zaten? Ramazanın bizlere asıl anlatmak istediği tam olarak bu değil mi? Ramazan bizlere aç olmayı, açın halinden anlamayı anlatmaya çalışmıyor mu? O  halde ramazanın bizlere anlatmak istediğini anlayalım ve ona göre bu ay da yardımlaşmaya ağırlık verelim. Unutmayalım ki bu ayda tüm yılın zekatını vermemiz gerekmekte. Zekat vererek maddi yönden zor durumda olan müslüman kardeşlerimize yardımda bulunabiliriz.  Unutmamalıyız ki Cenab-ı Allah bakara süresinin 43. ayetinde şöyle buyurur: Namazı tam kılın, zekâtı hakkıyla verin, rükû edenlerle beraber rükû edin.” (Bakara, 43)

Ramazanı daha verimli hale getirmek ve bu Ramazın diğer aylardan farklı kılmak  bizlerin elinde olan bir şey. Onu bizlere gönderen onu bizlere on bir ayın sultanı olarak gönderen Rabbimize hamd olsun.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu