Ramazanın Vazgeçilmez 5 Yiyeceği

11 ayın sultanı olarak değerlendirilen ve biz müslümanlar için özel bir yere sahip olan ramazan ayı yaklaştı. Bizlerde sizler için ramazanın vazgeçilmez 5 yiyeceğini bir araya getirdik. Şimdiden afiyet olsun. Hayırlı ramazanlar, hayırlı iftarlar.

1-Ramazan Pidesi

ramazanın vazgeçilmez yiyecekleri
ramazan pidesi

Ramazanda iftarlarımızın ve sahurlarımızın vazgeçilmezleri arasında şüphe yokki onun yeri bir başka. Onsuz ramazan sofrası düşünülemez. Ramazan deyince mutlaka ekmek fabrikaları özel bir yere sahip olan bu güzel yiyeceği bizlere kazandırırlar. Keşke her zaman olsada yesek diyeceğim ama bu seferde her zaman olsa acaba bu kadar severmiydik bilemiyeceğim. Tabiki ramazan pidesinin o sıcacık ve çıtır çıtır lezzeti yüzünden her yıl ramazan ayı gelsinde yiyelim diyen bir tek biz değilizdir.

2- Hurma

ramazanın vazgeçilmezi hurma
hurma

Ramazan deyince belkide ilk akla gelen odur. Peygamber efendimizinde çok sevdiği hurma ramazanın vazgeçilmez bir yiyeceği. İftarlarda vazgeçilmez olan ve bizlerin düşen şeker ihtiyacının karşılamak için birebir bir yiyecek olan bu eşsiz tadı başka zamanda bulmak mümkün ancak insana ramazandaki kadar tad vermiyor.

3-Kuru İncir

Ramazan inciri
kuru incir

Bazılarımız için onun yeri başkadır. Ramazanın vazgeçilmez yiyeceği bazılarımız için odur. Kuru incirde ramazanda ağızlarımızı tadlandırmak için harika bir yiyecek. Ramazan geliyor ve raflarda şimdiden yerini almaya başladı bile. Ramazanda iftardan sonra sahur arası yenilebilecek hafif ama etkili bir yiyecek olarak alternatifler arasında yerini alsın.

4-Ramazan Şerbeti

ramazan şerbeti
ramazan şerbeti

Osmanlı devletinde ramazanın vazgeçilmezi sayılan ve osmanlıdan sonra unutan ramazan şerbeti son yıllarda tekrar gündemden düşmemeye ve ramazın vazgeçilmezleri arasında girmeye başladı. Ramazan deyince ve yaz ramazanlarında susuzluğu dindirmek için bulunmaz bir yere sahip olan bu güzel içeçek soğuk içildiği zaman ramazanın en güzel içeçekleri arasında yerini alır. Böğürtlenli, elmalı, üzümlü derken onlarca çeşidinin olması ve herkesin ağız tadına göre seçebilmeside cabası.

5- Güllaç

ramazanın vazgeçilmez 5 yiyeceği
güllaç

Ramazanda insan iftara kadar hiçbir şey yemeden akşama kadar durunca ve sonradan iftarını açınca hepimizin bildiği üzere şişkinlik oluyor. İşte bu şişkinlik sırasında yenilebilecek ve hafifliği ile dillerden düşmeyen ve ramazının vazgeçilmez 5 yiyeceğinden birisi olmaya aday olan güllaç da bu listemizin olmazsa olmazlarındandır. Yapımı gayet kolay olan veya yapamayanlar için hazır olarakda alınabilecek alternatif bir tatlıdır.

Değerli mümin kardeşlerim ramazan ayının vazgeçilmez 5 yiyeceğini sizler için bir araya getirdik.Şimdiden yiyen herkese afiyet olsun. Hayırlı ramazanlar,hayırlı iftarlar

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here