Peygamber efendimizin doğduğu ay olan rebiülevvel ayı dinimiz islamda önemli bir yere sahiptir. Dinimizde önemli bir yere sahip olan rebiülevvel ayında yapılması gerekenler nelerdir? Rebiülevvel ayında hangi ibadetleri yapmalıyız?

1.Daha Çok Dua

rebiülevvel ayında yapılması gerekenler

Dua Cenab-ı Allah ile müslümanın konuşması demektir. Derdini tasasını, kederini ve tüm sorunları ona anlatması demektir. Yardımın ancak ve ancak ondan geleceğine inanmaktır. Dua etmek biz müslümanların dertlerini Allah’a iletme yoludur. Rabbimiz o kadar büyüktür ki bizlerin her söylediğini işitir.

Rebiülevevl ayına kendimiz ve sevdiklerimiz için bolca dualar ederek girelim. Unutmayın peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur:“Sizden biriniz kendisi için istediğini Müslüman kardeşi için de istemedikçe (kâmil manada) iman etmiş olamaz.”

2.Daha Çok Nafile Namaz

rebiülevvel ayında yapılması gerekenler
rebiülevvel ayında yapılması gerekenler- daha çok nafile namaz kılmak

Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Allah şöyle buyurmaktadır:“Sana vahyedilen kitabı oku ve namazı kıl. Şüphesiz ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.” Namaz müminin miracıdır.Dinimiz islam namaza büyük önem vermiştir. Günlük olarak 5 vakit namaz islamın şartı olarak biz müminlere farz kılınmıştır. O halde bizlere farz kılınan namazı kılalım. Ancak unutmayalım ki farz namaz bizlerin Cenab-ı Allah’a olan kulluk borcumuzu ödemeye yetmez.

O halde sadece farz namazlarımızla yetinmeyip aynı zamanda nafile namazlarda kılmaya özen gösterelim. Allah’ın resulü peygamber efendimiz her fırsatta nafile namazlar kılmış, bilhassa gece namazı olarak tarif edebileceğimiz teheccüd namazı onun için önemli bir namaz olmuştur. O halde Allah’ın resülü olan peygamber efendimizin doğum gününü de içinde bulunduran rebiülevvel ayında yapılması gerekenler arasında mutlaka nafile namaz kılmak yer almalıdır.

[affiliate_news2 id=”3619″]

3.Kur’ana Sarıl ve Kur’an Oku

Bu ayda Allah’ın kelamı olan Kur’an-ı Kerim’e daha fazla sarılabilirsiniz. O ki Cenab-ı Allah’ın bizlere cevabıdır. Biz müslümanların Cenab-ı Allah ile konuşması dua ise Allah’ın bizlere olan cevabı da Kur’an-ı Kerim’dir. Allah bizlere verdiği cevapları Kur’an-ı Kerim’de peygamber efendimizi kullanarak vahiy yoluyla bizlere aktarmıştır. O halde bizlerde o kutsal kitabı okuyup anlamalı ve ondan kendimize dersler çıkarmalıyız. Onu kendimize tek rehber kılmalı ve Kur’an-ı Kerim’i kendimize hayat arkadaşı yapmalıyız.

[affiliate_news2 id=”4539″]

4.Oruç Tutmak ve Fakiri Doyurmak

Rebiülevvel ayında yapacağımız ibadetlerde oruca daha fazla önem vermeliyiz. Zira oruç bizlerin nefsimizi terbiye etme şeklidir. O halde nefsimizi terbiye etmek için oruç tutmalı ve nefsimizi dizginlemeliyiz. Unutmamalıyız ki nefsimiz şeytanın en önemli silahıdır. İnsan oğlu nefsine hakim olabildiği zaman gerçek müslüman olacaktır.

5.Peygamberi Örnek Al, Sünnete Uy

Bu ay yani rebiülevvel ayı peygamber efendimizin doğduğu kutsal bir ay. Bu ayda biz müslümanlar o aziz peygamberi örnek almalıyız. Bizlere bu ayda düşen en önemli vazife o aziz peygamberi doğru tanıyıp ve onu anlamak, anlatmaktır. Çocuğumuza,eşimize,dostumuza onun hayatını, ölümünü, yaşantısını anlatmaktır. Ondan aldığımız dersleri, onun yaşantısından ve onun sünnet-i seniyesinden çıkardığımız dersleri anlatmaktır. Biz müslümanlar olarak onun gibi örnek bir mümin, iyi bir insan, onun gibi sadakatli bir eş, şefkatli bir dede ve merhametli bir baba olmalıyız. Onun Hz.Ebubekir(r.a)’a yaptığı gibi candan bir kardeş olup tüm müslümanları ve tüm insanları kucaklamalıyız.

Bu gün insanlık ve tüm müslümanlar onun güzel ahlakına ve onun gibi örnek bir lidere her zamankinden daha fazla muhtaçtır. O halde bu aziz günlerde onu anmak,onu anlamak ve onu anlatmak tüm müslümanlara vazifedir.

Selam ve Dua ile. Şimdiden mevlüd kandiliniz mübarek olsun.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin