regaip kandili mesajları
regaip kandili

Her yıl üç ayların başlangıcı olan ve bizlere üç ayları müjdeleyen regaip kandili hakkında merak edilenleri açıklıyoruz. Regaip nedir? Regaip kandili bu sene ne zaman? Regaip kandilinde edilmesi gereken dualar? ve regaip kandili mesajlarını sizler için bir araya getirdik.

[vc_message message_box_color=”orange” icon_fontawesome=”fa fa-share”]Tavsiye Yazı: Miraç Kandili Nedir?Miraç Kandilinde Neler Yapılmalıdır?[/vc_message]

 

Her yıl 3 ayların başlangıcında recep ayının ilk cuma gecesini regaip kandili olarak kutluyoruz. Bu mübarek günün dinimiz açısından önemli bir yere sahiptir. Müslümanın en faziletli günleri olan ve müslümanların en çok ibadet ettikleri günler olan 3 ayların başlangıcı recep ayında ilk kandilimizdir. Peki ama regaip ne demektir?

Regaip arapçadan dinimize geçmiş bir kelimedir. Arapça ” reğa-be”  kelimesinden gelmektedir.  Herhangi bir şeyi istemek, dilemek ve arzulamak demektir. Dinimizde ise Allah’tan dilemek ve ondan istemek olarak geçmektedir. Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.v)kendisinden yardım dileyen bir kişiye şöyle buyurmuştur.

“Benden yardım dilenmez. Yardım yanlızca Alemlerin rabbi olan Allah’tan(c.c) dilenir.”

Görüldüğü gibi alemlerin efendisi bile kendisinden yardım dilenmesine müsade etmemiştir. Yardım sadece ve sadece Allah’tan dilenir. Gelin bu mübarek kandil günü sadece ve sadece Alllahtan isteklerimizi yerine getirmesi için ona müracaat edelim. Unutmamalıyız ki regaip gecesinde yapılan isteklerimiz Allah(c.c.) tarafından kabul olunur. Bu gecede yapılan namazlara,tutulan oruçlara ve yapılan diğer ibadetlerimize verilen mükafatlar daha faziletlidir.Sizlerde bu güzel geceyi boş geçirmemek istiyorsanız aşağıda paylaştığımız namazı kılabilirsiniz.

Regaip Kandili Duaları ve  Yapılacak İbadetler

Regaip kandili şüphe yokki boş geçirilmemesi gereken bir gecedir. Recep ayının ilk cuma gecesi olan bu gece bizlere 3 ayları müjdeler. Değerli mümin kardeşlerimiz, bu gecede yapılabilecek ibadetleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kandil gecesinin gündüzünde oruç tutarak geçirilebilir. Oruç nedir? Niçin tutuyoruz konumuz sizlere oruç hakkında daha detaylı bilgiler verecektir.
 • Regaip gecesinde bol bol Kur’an-ı Kerim okunabilir. Kur’an ibadetlerin en güzelidir.
 • Regaip gecesinde bol bol nafile namaz ve teheccüd namazı kılabiliriz.
 • Bu güzel gecede bol bol zikir yaparak ve tesbih çekebiliriz.
 • Geçmişten kalan kaza namazlarımızı kılabiliriz.
 • Anne, babalarımızı ziyaret edebilir ve akrabalarımızla kandilleşebiliriz. Akrabalarınıza gönderebileceğiniz regaip kandili mesajlarını bu konunun altında bulabilirsiniz.
 • Eğer anne ve babalarımız vefat etmişlerse kabir ziyareti yapabiliriz.
 • Küs ve dargın olduğumuz kişiler varsa barışmalıyız. Küs olduğunu düşündüğümüz kimselerin barışmasına vesile olmalıyız.
 • Peygamber efendimiz Hz.Muhammed(s.a.v) “recep ayı tevbe ayıdır” buyurmuştur. Bu sebeple cenabı Allah(c.c) tan bol bol mağfiret dilemeliyiz. Çünkü o merhametlilerin en merhametlisidir. O bağışlayanların en yücesidir.

Regaip Kandili Mesajları

Bildiğiniz üzere teknoloji hayatımıza çok yer etti. Teknolojiyi sevdiklerimizle buluşmak ve onlarla aramıza giren mesafeleri yok etmek için kullanabiliriz. Regaip kandilinde sevdiklerinize göndermek için birbirinden güzel kandil mesajları.

 • Bir kandil gülü savur sevdiklerine, size onlardan gülücükler getirsin öyle içten öyle samimi ol ki göz yaşlarını bile tebessüme çevirsin. Kandiliniz mübarek olsun.
 •  Bu gece Regaip gecesi Dua edelim.. Yürekler bir atsın bu gece, günahlarımız affolsun. Hayırlı kandiller.
 • Duaniz kabul, ameliniz makbul hizmetiniz daim olsun. Saadetiniz kaim olsun. Kandiliniz kutlu olsun
 • Ey Rabbim Şu sonsuz merhamet ve rahmet deryasından bir damla da olsa, nasiplenmeyi hak eden kullarından eyle bizi. Hayırlı geceler.
 • Bir dua gönderiyorum hepinize sağlık, mutluluk, huzur olsun. Sevdikleriniz yanınızda, dünyanız barış dolu olsun. Allah”ın selamı üzerinize olsun. Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun!
 • Gecenin güzel yüzü yüreğine dokunsun, kabuslar senden uzakta, melekler başucunda olsun, güneş öyle bir gecede doğsun ki Duaların kabul, kandilin mübarek olsun.
 • Güneşi yüreğinde gözleri ufuklarda muhabbet yolcuları arasında cennet hesabı yapmayan cennetlikler arasında olmanın duasıyla hayırlı kandiller.

Değerli mümin kardeşlerim, yüce Allah(c.c) biz kullarını ancak ve ancak kendisine ibadet edelim diye yaratmıştır. O biz insanlara sayısız nimetler ve güzellikler yaratmıştır. Eğer ona yeterince ibadet edemezsek ona olan kulluk borcumuzun bir zerresini bile ödememiz mümkün değildir. Bu nedenle regaip kandili gecesi ve bu 3 ayların başlangıcı olan recep ayını fırsat olarak görerek ona göre davranalım. Bu gecelerin ibadet etmek için bulunmaz nimet olduğunu unutmayalım. Allah bu gecede yapacağımız ibadetleri ve duaları kabul etsin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here