Ana Sayfa Liste Rızkı Arttırmak için Yapılması Gerekenler

Rızkı Arttırmak için Yapılması Gerekenler

Bir çoğumuz maddi yönden zor günler geçiririz. Öyle ki geçim sıkıntıları ve maddi yönden yetersizlik bu dünyanın asıl gayesi gibi gelmeye başlar. Ancak unutulmamalıdır ki biz insanların bu dünyaya getirilme amacı ancak ve ancak Cenab-ı Allah’a ibadet etmektir. O halde bu dünyadaki asıl amacımıza odaklanmak için ve rızkı arttırmak için yapmamız gerekenler nelerdir?

1. Tevekkül Et

Tevekkül, gerekli olan bütün tedbirleri aldıktan sonra yani elimizden gelenleri yaptıktan sonra sonucunu Cenab-ı Allah’a bırakmak diyebiliriz. Bizlerde rızkımızın peşinden koştuktan sonra daha fazlası için Cenab-ı Allah’a tevekkül etmeliyiz. Şüphesiz ki yaratıcımız olan Allah her şeyin en iyisini ve en doğrusunu bilendir. Yani rızkı arttırmak için önce rızkımızın peşinden koşmalı ve daha sonrasını Allah’a bırakmalıyız.

Cenab-ı Allah bir ayet-i kerimede şöyle buyurmaktadır: “Eğer siz Allah’a hakkıyla tevekkül ederseniz, kuşları rızıklandırdığı gibi sizi de rızıklandırır.”

2. Bolca İbadet Et

İslamın şartları bizlere bolca ibadet etmeyi önermiyor mu? Madem ibadet etmek islamın şartları arasında yer alıyor o halde sizleri Cenab-ı Allah’a ibadet etmekten alıkoyan ne. İbadet etmek rızkı arttıran ve rızkı genişleten bizler için verilmiş harika bir nimet değil de nedir? O halde gelin değerli mümin kardeşlerim bolca ibadet edelim, nafile namazlar kılalım.

3.Sadaka ve Zekat Vermek

Zekat vermek malımızın artmasını ve bereketlenmesini sağlayan bir ibadettir. Malın şükrünü eda etmek için malımızın bir kısmından vazgeçmek Cenab-ı Allah’ın bizlere bağışladığı bir ibadettir. Yani biz müslümanların malının şükrü zekattır. Cenab-ı Allah Bakara süresinin 277. ayetinde şöyle buyurmaktadır: “İman edip iyi işler yapan, namaz kılan ve zekât verenler var ya, onların mükâfatları Rableri katındadır. Onlara korku yoktur, onlar üzüntü de çekmezler.”

4. Ticaret Hayatında Dürüst Olmak

Dürüstlük rızkı arttırmak için yapılması gerekenlerden birisidir. Ticaret ile uğraşanlar işlerinde dürüst olurlarsa rızkları bol olacaktır. Helal rızık Cenab-ı Allah’ın met ettiği davranışlardan birisidir. Ticaret olarak sadece satıcı olarak düşünmemek gerek. Alışveriş yaparken biz tüketicilerde ticaret yapmış oluyoruz. Bu nedenle alışverişte de dürüstlük önemlidir. Unutulmamalıdır ki Cenab-ı Allah haram şeylerden ve haram rızık tan bizleri men etmiştir.

5.Akraba Bağlarını Korumak

Rızkın bol olması ve rızkı arttırmak için yapılması gerekenlerden bir diğeri de akrabalık bağlarını korumak ve akrabalarımızı ziyaret etmek. Yani sıla-i rahim. Sıla-i rahim peygamber efendimizin met ettiği aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’de de sıksık bahsedilen müslümana yakışan bir davranıştır. Akrabalık bağlarımızı korumak ve onların maddi, manevi sıkıntılarında yanında olmak güzel bir davranıştır. O halde akrabalarımızın dertlerini dinlemeli ve onlara elimizden geldiğince yardımcı olmalıyız.

6. Evlilik ve Çocuk Sahibi Olmak

Cenab-ı Allah Lokman Süresinde şöyle buyurmaktadır: “Yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin. Onları da, sizi de biz rızıklandırırız. Onları öldürmek gerçekten büyük bir günahtır. “

Cenab-ı Allah’ın yukarıdaki ayet-i kerimede bahsettiği gibi yoksulluk sıkıntısı ve rızık endişesi ile çocuk sahibi olmaktan çekinen aileler ve yoksulluk sıkıntısı korkusu ile evlenmekten vazgeçen gençler çok büyük hata içindeler. Çünkü Cenab-ı Allah evlenen ve çocuk sahibi olana yardımcı olmaktadır. Unutulmamalıdır ki o rızkı dilediğine verir. Çocuğunuzun bereketi ile doğmayacağını yada evliliğinizin sizi bereketlendirmeyeceğini nerden bileceksiniz ki?

7. İsraftan Kaçınmak

İsraf Cenab-ı Allah’ın yasakladığı ve biz müslümanlara yakışmayan bir davranıştır. Müslüman nefsine yardımcı olmak için ve kendisini bilmek için, en önemlisi ise en büyük düşmanımız olan şeytan ile başa çıkmak için israftan kaçınmalıdır. Nefsini koruyan müslüman Cenab-ı Allah tarafından övülmüştür. Unutmayın ki nefis şeytanın biz müslümanlara karşı en önemli silahıdır. O halde müslümanlar olarak hayatımızın her anında ölçülü olmalı ve yiyecek içeceklerimizde yada hayatımızın her anında israftan kaçınmalıyız.

İlginizi Çekebilir

5 Madde İle Müslümanlar İçin Zekatın Önemi

Zekat; toplumumuzda manevi,sosyal ve ekonomik faydalar sağlamak için etkili bir yükümlülük olmakla birlikte aynı zamanda islamın şartıdır. Gelin müslümanlar için zekatın önemi...

Hz. Peygamber ve Güven Toplumu – Cuma Hutbesi 14/04/2017

14/04/2017 tarihinde Türkiye genelinde camilerimizde okutulacak olan Hz. Peygamber ve Güven toplumu konulu cuma hutbesidir.

Ramazan’a Hazırlık Yapmak İçin 7 Yol

On bir ayın sultanı ramazan'a hazırlık için yapılması gereken 7 yolu sizler için bir araya getirdik. Kısaca Ramazan'a girmeden yapılacaklar

Peygamber Efendimizi Seven insanların 6 Ortak Özelliği

Peygamber efendimizi seven insanların ortak özellikleri nelerdir? Bu soru aklınıza hiç geldi mi? Peygamberimizi sevmek için neler yapmalıyız?

Benzer Yazılar

Namazda Konsantrasyon İçin 10 İpucu

Namaz,Allah'tan (c.c) paha biçilemez bir nimet olarak düşünülebilir. Namaz değer verilmeyen ve ihmal eğiliminde olunan bir ibadet olmaktadır. Bir çoğumuz namaz kılarken konsantre olamamaktan,...

8 Adımda Peygamber Efendimizin Zaman Yönetimi

Belki de en değerli hazinemiz olan zamanın yönetimi nasıl olmalıdır? Peygamber efendimizin zaman yönetimi konusunda tavsiyeleri nelerdir? Sizler için Allah Resülünün hayatından örneklerle zaman...

4 Madde İle Şevval Orucu ve Fazileti

Mübarek üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayınıda bitirmiş bulunmaktayız. Şevval orucu bu mübarek ayların ardından gelen şevval ayında tutulmaktadır. Maddeler ile sizlere...

Sabah Namazına Kalkmak İsteyenlere 5 İpucu

En önemli vakit namazlarından birisi olan sabah namazına kalkmak için yapılması gerekenler

5 Madde İle Müslümanlar İçin Zekatın Önemi

Zekat; toplumumuzda manevi,sosyal ve ekonomik faydalar sağlamak için etkili bir yükümlülük olmakla birlikte aynı zamanda islamın şartıdır. Gelin müslümanlar için zekatın önemi...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin