Sabah Namazına Kalkmak İsteyenlere 5 İpucu

0
143

Biz müslümanlara farz olan ibadetlerden birisi olan namazın en önemli vakitlerinden biriside sabah namazıdır. Sabah namazı vakti icabı ile kalkması ve kılınması zor bir namazdır. Ancak peygamber efendimiz(s.a.v)’in şu hadis-i şerifini unutmamalıyız: “Sabah namazının iki rekat sünneti dünyadan ve dünyada bulunan her şeyden daha hayırlıdır.” Bizlerde sabah namazına kalkmak için sizlere bir ipucu listesi hazırladık.

1.Sabah Namazına Kalkmak İçin Niyetiniz Olsun

Niyet herşeyden önemlidir. Sabah namazına kalkmak için önceliğimiz yatmadan niyet etmek olsun. Unutmamalıyız ki niyet her ibadetin başıdır. Sabah namazına vaktinde kalkmak için önceliğimiz bunu gerçekten niyet etmek ve yatmadan dua etmek olacaktır.Sabah namazana kalkmak için dua etmeyi de unutmayın. Ellerinizi açın yüce yaratıcımızdan sizleri kaldırması için dua edin.

Sabah namazına kalkınca elde edeceğiniz mükafatı düşünün. Ayrıca namazın farz olduğunu ve sabah namazını kaçırınca kazanacağınız günahı düşünün.

Tavsiye Yazı: Hadislerle Sabah Namazının Önemi

2.Uyuduğunuz Saate Dikkat Edin

Sabah namazına kalkamayan kişilerin başlıca sorunu uyudukları saate dikkat etmemeleri. Hayatımızı ele geçirmiş olan sosyal medya,tv v.b teknolojik aletler uyku saatlerimizinde geç olmasına sebep olmaktadır. Bu sebepler yüzünden geç yatan insanoğlu maalesef ama maalesef sabah namazına kalkamaz olmuş durumdadır. O halde vaktinde kalkamamamızın bir diğer sebebi de biz değil miyiz? Gelin uyku saatlerimizi düzenleyelim.Erken yatıp erken kalkarak sabah namazımızı eda edelim. Unutmayın sabah namazı vakit namazlarının en önemlilerinden birisidir.

Tavsiye Yazı: Peygamber efendimizin Uyku Düzeni Konumuz İlginizi Çekebilir

3. Teknolojik Aletlerden Uzak Durun

Yatmak üzere iken teknolojik aletlerimiz olan telefon ve televizyon gibi aletlerden uzak durun. Mümkünse yatmadan 1 saat önce bu tarz aletlerin kullanımını bırakın. Zira bu aletlerin ekran ışıkları yatınca geç uyumamızı sağlayan zararlı ışıklar yayıyor. O halde sizlerde bu gibi ışıklara maruz kalmamak için telefonlarımızı yatakta kullanmayı bırakın. Bu gibi aletleri kullanmak yerine yatarken sabah namazına kalkmak için dua okuyabilirsiniz. Unutmayın sabah namazına kalkmanın fazileti biz müminler için mükemmel bir sevap kaynağıdır.

4. Uyumadan Önce Yediklerinize Dikkat Edin

Uyumadan önce yemek yemek bilim adamlarının kesinlikle yasakladığı bir davranıştır. Yatağa girmeden hemen önce yenilen yemekler uyku düzenimizi bozmakta, ayrıca metabolik olarak da bizleri rahatsız etmektedir. O halde müslümanlar olarak sabah namazına kalkmak için uyumadan önce yediklerimize dikkat edelim. Yemek yedikten sonra en az 1 saat gibi bir sürenin geçmesine özen gösterelim. Ayrıca uykumuzu kaçıran ve kaçırabilecek yemekler yemekten de kaçınalım. Kahve içmek yada aşırı yağlı yiyecekler bizleri yatakta rahatsız edecektir.

5. Alarmı Kendinizden Uzağa Koyun

Eğer Sizlerde sabah namazına kalkmak için alarm kuran kişilerden iseniz alarmı kendinizden uzağa koyun. Böylece alarımınızı kapatmak için ayağa kalkmış olacaksınız. Hatta alarmınızın yanına bir bardak su koyarak, sabah namazına kalktığınız zaman bu suyu içerek uykunuzun dağılmasını sağlayabilirsinz. Yada alarm için teknolojiden yararlanıyorsanız kurduğunuz alarmın şifreli olduğundan ve kolayca kapatamadığınızdan emin olun. Matematik sorusu çözmenizi isteyen yada uzaktaki bir noktaya gitmenizi isteyen çeşitli alarm uygulamalarını kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin