Ana Sayfa İslami Bilgiler Şeytanın Vesveseleri Nelerdir? Nasıl Kurtuluruz?

Şeytanın Vesveseleri Nelerdir? Nasıl Kurtuluruz?

Şeytanın vesveseleri nelerdir ? Şeytanın tuzakları nelerdir? Şeytanın vesveselerinden kurtulmak için neler yapmalıyız? Sizler için derledik.

Cenab-ı Allah(c.c) ilk insan Hz.Adem’i yarattığı zaman ona secde etmelerini tüm meleklere emretmişti. Hz.Adem’e secde etmeyen şeytan Cenab-ı Allah’a karşı gelerek insanı zayıf görmüştür ve insanı kandıracağını açıkca belirtmiştir. Şeytan kıyamete kadar sürecek olan bu mücadelede türlü türlü vesveselere müracaat etmektedir. Bizleri kandırmak için müracaat ettiği şeytanın vesveseleri nelerdir ? Şeytanın vesveselerinden nasıl kurtuluruz?

Şeytanın Vesveseleri Nelerdir?

Cenab-ı Allah bir ayette şöyle buyurmaktadır:“…Sakın şeytan, Allâh’ın affına güvendirerek sizi kandırmasın.” (Lokmân, 33; Fâtır, 5).  Şeytanın bizleri aldatmak için Cenab-ı Allah’ın sonsuz mağfiretini kullanmaktadır. Şeytanın tuzakları saymakla bitmez. Onun asıl amacı bizleri yoldan çıkararak Cenab-ı Allah’a insanoğlunun ilk yaratılışında kendisinin secde etmemesini haklı çıkarmak. O zamandan bu zamana tüm amacı bu olmakta ve bu amacı için türlü yollara başvurmaktadır.Şeytanın tuzaklarından ve şeytanın vesveselerinden bazıları şunlardır:

Namazın Vakti Daha Var Acele Etme

Şeytanın kullandığı vesveselerden en önemlisi ve en vahimi budur. Çünkü o insanları namaz kılmaktan ve Allah’a secde etmekten alı koymak için bu yolu çok kullanır. Kullandığı bu yol insanoğlunu namazın vaktinin daha çok olduğunu acele etmemesi gerektiğini içten içe işler. Öyle ki dünya nimetlerini bizlere hoş gösterir ve bu nimetlerden başımızı kaldırmamazı önleyerek namazımızı geciktirir. Nisa süresinde şeytanın ağzından konuşmayı tasvir eden bir ayette şöyle buyurulmaktadır, bu konuşma şeytana aittir:

…Ve onları mutlaka saptıracağım, onları boş kuruntularla oyalayacağım…” (Nisa Suresi,  119)

Şeytan Bizlere Günah İşletir ve Günahları Güzel Gösterir

Şeytan bizlere günah işletmek için ve günahları bizlere güzel göstermek için elinden geleni yapar. Yaptığımız işlerde ortaya çıkan günahları bizlere güzel gösterir. Onun en büyük icraat ve amellerinden birisi bizlere yaptığımız kötü şeyleri, işlediğimiz günahları güzel göstermesidir. Çünkü biz insanoğlu nefsimize uymaya meyilli canlılarız.Mümin kardeşlerim şeytana uymamak için nefsimize sahip çıkmalıyız. Onun günahları bizlere güzel göstermesine mani olmalıyız. Yine Cenab-ı Allah biz ayeti kerimede şöyle buyurmaktadır:

Şeytan onlara amellerini güzel gösterdi…” (Neml Suresi,  24)

Namaz Ve Abdest Vesvesesi

şeytanın vesveseleri nelerdir ?
şeytanın vesveseleri nelerdir ? Şeytanın namaz ile ilgili vesveseleri

Hiç namaz kılarken  namazım kabul olmuyor, abdesti düzgün almadım gibi vesveselere kapıldınız mı? Muhtemelen kapılmışsınızdır. Unutmayın kardeşlerim bu kesinlikle ve kesinlikle şeytanın vesvesesinden başka bir şey değildir. Şeytanın tuzakları nelerdir, şeytanın vesveseleri nelerdir, şeytanın hileleri nelerdir diye  soran bir kişiye verilecek en büyük cevap kesinlikle bu örnekler olacaktır. Abdesti düzgün almak, namazı düzgün kılmak tabi ki önemli. Ama siz kendinizden eminseniz ve namazınızı düzgün kıldğınızdan, abdestinizi düzgün aldığınızdan eminseniz o halde şeytanın sizi aldatmasına izin vermeyin.Abdestin nasıl alındığını anlattığımız rehber yazımız size ışık tutabilir.

Abdest Nasıl Alınır? Resimli Anlatım

Şeytan Tam Bir Dil Uzmanıdır

Şeytan tam bir dil uzmanıdır. Onun uzmanlık alanı türlü türlü mükemmel cümleler kullanarak insanlara yanlış olanı bile doğru göstermektir. O öyle mükemmel cümleler kurar ki doğru bildiğiniz bilgileri bile yanlış, yanlış bildiklerinizi bile doğru gösterir. Bu sayede bizleri yanlışa sevk eder. Burada asıl amacı bizleri doğru yoldan çevirmek ve bizleri kötü alışkanlıklara sevk etmek. Şeytanın aldatış yerlerinden birisi olan kötü alışkanlıklardan kurtulmak için yapmamız gerekenleri daha önce sizlere açıklamıştık.

Şeytan Bizleri Abes İşlerle Oyalar

Şeytanın tuzakları içinde bir diğeri ise bizleri abes işlerle oyalamasıdır. Yukarıda namazımızı geciktirmek için bizleri oyaladığından bahsetmiştik. Bunun bir ileri seviyesinde ise bizleri sadece namaz için değil normal yaşantımızda ve günlük hayatımızda abes işlerle oyalaması olacaktır. Öyle ki bu oyalamada bazen yaptığımız şeylerin ne kadar abes olduğunu, ne kadar yanlış olduğunu fark bile etmeyiz. Bizlere yanlışı doğru gösterir. Zamanımızı çalar ve zaten kısa olan şu fani hayatta bizleri oyalar da oyalar. Cenab-ı Allah’a ibadet etmemizden haz almadığı için bizleri ibadetimiz den alıkoyar.

Değerli mümin kardeşlerimiz, şeytanın vesveselerinden uzak durmak ve onun kölesi olmamak için yapmamız gerekenleri anlatmaya çalıştık. Yukarıda şeytanın tuzaklarından ve şeytanın vesveselerinden bazıların sizler için bir araya getirdik. Sizler için şeytanın vesveseleri nelerdir Sorusuna cevap bulmaya çalıştık.

İlginizi Çekebilir

Duha Namazı(kuşluk) Nasıl Kılınır? Kaç rekattır?

Kuşluk vaktinde kılınan çok faziletli bir nafile namaz olan ve peygamber efendimizin sünnetlerinden olan iki, dört, sekiz veya on iki rekattan...

Cennetle Müjdelenen 10 Sahabi

Bizzat peygamber efendimiz tarafından cennetle müjdelenen 10 sahabi yani aşere-i mübeşşere yi sizler için bir araya getirdik.

Karantinada Ramazan İçin İpuçları

Bu yıl herkes için farklı ve belkide zor bir Ramazan olacak. Kimse bu yıl böyle şeylerin olacağını tahmin edemezdi. Corona virüsün...

imanın şartları Nelerdir?

Her müslümanın bilmesi gereken ve ve her müslümanın kurtuluşa erişebilmesi için imanın şartlarını bilmesi gerekir.

Şehadetin Destanlaştığı Yer:Çanakkale – Cuma Hutbesi 17/03/2017

17/03/2017 tarihinde Türkiye genelinde camilerimizde okutulacak olan Şehadetin destanlaştığı yer:Çanakkale konu cuma hutbesi.

Benzer Yazılar

İnfak Nedir? Kimlere ve Nasıl Verilir?

Kelime manası olarak harcamak anlamına gelen arapça bir kelimedir. Allah rızasını kazanmak amacıyla Rabbimizin emrettiği şekilde harcama yapmak, onun rızasını kazanmak için...

5 Madde İle Müslümanlar İçin Zekatın Önemi

Zekat; toplumumuzda manevi,sosyal ve ekonomik faydalar sağlamak için etkili bir yükümlülük olmakla birlikte aynı zamanda islamın şartıdır. Gelin müslümanlar için zekatın önemi...

Peygamber Efendimizin Tuvalet Adabı

Hemen her konuda bizlere örnek olan peygamber efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v) bizlere tuvalet adabı konusunda da rehber olmak istemiştir. İşte onun bazı hadis-i şerifleri ve...

4 Maddeyle Kurban Kesmenin Önemi

Cenab-ı Allah biz insanlara her yıl iki bayram nasip etmiş. Bu bayramlardan Kurban bayramında Cenab-ı Allah'a teslimiyetimizi kanıtlamak için kurban keseriz. Hiç düşündünüz mü...

Çocuklara Kurban Bayramını Nasıl Anlatmalıyız?

Çocuklarımız yarının müslümanları ve geleceğimizin teminatıdır.Onları müslüman birer birey olarak yetiştirmek hepimizin hayali ve görevidir.Ağaç yaşken eğilir atasözümüzü unutmamalıyız. O halde en önemli ibadetlerimizden...

2 YORUMLAR

  1. hocam ne yaptıysam şeytanın vesveselerinden kuurtulamadım. Sürekli bana vesvese veriyor. Öyle ki namaz kılarken bazen namazı bozup yeniden abdest almaya kadar. İçimde abdestimin kabul olmadığını fısıldıyor. gidip yeniden abdest alma gereği duyuyorum. Şeytanın vesveselerinden kurtulmak için ne yapmalıyım?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin