Sıkıntılı Anlarda Müslümanlara Yardımcı Olacak 5 İpucu

1
635

Zor dönemler hayatımızın bir parçasıdır.Hepimiz bu dünyanın sınav yeri olduğunu biliyoruz ve bu gibi sıkıntılı anlardandan ve zor aşamalardan geçiyoruz. Bazen hastalık durumu, bazen maddi yönden borçlanmalar v.b gibi zor dönemler hayatımızın birer parçaları. Çoğu insan yaşamlarının zor safhalarında nasıl tepki vereceğini bilmiyor, bu sefer mutsuz hissediyorlar. Sıkıntılı anlarda biz müslümanlara yardımcı olacak adeta kurtarıcı niteleğinde 5 ipucunu sizler için derledik.

1.Allah’a Ağla! Başkasına Değil

Allah için Ağlamak
Allah için ağlamak

Allah’a karşı güçlü inancınız varsa ve tam bir güvenle dua ediyorsanız ve sorunlarınız hakkında Allah’a konuşuyorsanız, hayatınızda O’nun varlığına ve O’nun yardımına tanıklık edeceksiniz.Unutmayın ki Allah bizlere şah damarımızdan daha yakındır. O’nun varlığını hissetmek için ve yanlızca Ondan yardım dilemek için dualar ederiz. Biz müslümanların zor anların yardım isteyecekleri muhteşem bir yaradanı vardır.Madem Rabbimiz bizlere şah damarından daha yakın öyleyse yardım çağrınıza nasıl tepki vermez? Yardım çağrınızı kaç kişiyle paylaştığınız önemli değil, önemli olan Allah ile paylaşmanız ve gerçek anlamda Ondan yardım dilemeniz. O halda yardım için Allah’a seslenin ve O’na güvenin.

2.Çözüme Odaklanın

Çoğumuz sorunlarımızı paylaştığımızda zor zamanlardan geçmekte olur ve sızlanır. Bu sızlanmalar bizlerin sorunlarını çözmek için hiç bir anlam ifade etmemektedir. Sorunlarınızı paylaşmakta bir sıkıntı yada bir yanlış yoktur. Elbette paylaşmak kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Ancak, sadece bir soruna ağlamak mı yoksa sorununuz için bir çözüme odaklanmak mı daha efdaldir? Kendinize sorun neden böyle bir karmaşa içindeyim. Kendinize bu soruları sorduğunuz zaman fark edeceksiniz ki Rabbimiz kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemez. O halde sirkelenin ve önce birinci maddedeki gibi Allah için ağlayıp ondan yardım çağrısında bulunun. Sonra ise Kur’an-ı Kerim okuyun ve içinizi rahatlatın. Zaten O yüce kitabı hayat arkadaşımız yaptığımız zaman sorunlarımıza dövünerek ağlamanın gereksiz olduğunu anlayacaksınız.

3.Sakın Ama Sakın Umutsuzluğa Kapılma

müslüman umutsuz olmaz. Çünkü Allah var
müslüman umutsuz olmaz. Çünkü Allah var

Umutsuzluğa kapılmak müslümana yakışmayan erdemlerden birisidir.Müslümanlara yardımcı olacak bir Allah var. Öyle ki merhametlilerin en merhametlisi, yardım severlerin en yardım severi yüce Rabbimiz varken umutsuzluk bizlere yakışıyor mu? Yakışmıyor,yakışmıyor illa ki de yakışmıyor. O halde durun ve umutsuzluğa kapılmaktan vazgeçin. Rabbimiz bize çok yakın. Zor anlarınız illa ki olacak, hemen düşünün bu sizin ne ilk zor anınız ne de son olacak. Hatta eğer Allah sizi seviyorsa daha çook sıkıntılı anınız olacak. Çünkü peygamber efendimizin bir hadis-i şerifinde şöyle buyurulmaktadır: “Allah sevdiği kulana sıkıntı verir. Ancak o hiç kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemez.”

4.Kendinize Mola Verin

Sorunlarınız hakkında düşünmeyi bırakın ve kendinize biraz zaman ayırın. Bu sizin sıkıntılarınızı unutmanızı sağlayacak bir motivasyon kaynağıdır. Nafile namazlar kılın, nafile ibadetler yapın, Kur’an-ı Kerim’i açıp okuyun. Bazen de kendinizi mutlu edecek şeylere odaklanın. Sizi mutlu edecek şeyleri elbette sizler daha iyi biliyorsunuz. Kimisine göre resim yapmak, kimisine göre sinemaya gitmek motivasyon kaynağı olabilir. Kısaca kendinizi sakin hissetmenizi sağlayacak olan işlemlere kendinizi bırakın.

5.Kendinize ve Etrafınıza bakın

Evet kendinize ve etrafınıza bir bakın. Yakın ülkelere, komşu ülkelere bir bakın. Mesela Suriye’ye mesela Kudüs’e. Orada ne halde yaşayan canı burnunda yaşayan müslüman kardeşlerimize bakın.Yada illa müslüman olmak zorunda değil. Mesela Afrika’ya bakın. Bizim burada bolluk içinde yaşadığımızı gördüğümüz halde orada içecek su bulamayan insanları düşünün. Onda sonra ise kendinizin sıkıntısının ne kadar da bencilce olduğunu görün. Rabbimiz her zorlukla beraber bir de kolaylık ihsan etmiştir. Önemli olan sabretmek ve o kolaylığı bulmak. Allah’a şükredin. Ona şükretmenin bizlere daha fazlasını vereceğini söylememize gerek yokturdur.

Son olarak ise Rabbimizden bütün müslüman kardeşlerimizin sıkıntılarının sona erdirmesi için dua edelim. Dualarımızın karşılıklı olmasını temenni ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin