Tebbet Süresi Niçin İndirilmiştir?

Peygamberlik görevinin verildiği zaman ve ilk ilahi çağrıyı akrabalarına yapmaya başlayan Hz. Muhammed(s.a.v)‘in bu görevi sırasında kendisine eziyet eden amcası Ebu Leheb ve karısı için tebbet süresi indirilmiştir.   Peygamber efendimiz ilahi çağrıyı Kureyşlilere açıkca ilan etmeye başlayacağı zaman, Allah (c.c) tarafından önce akrabalarının çağırılması ve uyarılması emrolunmuştur. Peygamber efendimiz kureyşlilere ithaafen şöyle seslenmiştir.

“Ey Kureyş halkı sizlere şu dağın ardında bir ordu var ve sizlere saldıracak.Sizleri öldürecek desem.Ne dersiniz?”

Bunun üzerine Kureyş halkı Muhammed-ül Emin diye andıkları Hz.Muhammed’e(s.a.v) şöyle seslendiler.

“Sana inanırız Çünkü sen her zaman doğruyu söylersin” dediler. Ondan sonra peygamber efendimiz ” O halde sizlere sesleniyorum. Kıyamet günü var, hesap günü var. Allah(c.c)‘a inanın.” dedi. Bunun üzerine Ebu Leheb “Elin dilin kurusun. Bizi buraya bu saçmalıklar için mi getirdin?” diyerek peygamber efendimizin sözlerini safsata ve saçmalık olarak nitelindirdi. Bir taş alarak peygamber efedimize atmaya yeltendi. Ancak yüce Allah(c.c) habibini o zalim Ebu Lehebin düşmanlığından korudu. Tıpkı peygamber efendimize dediği gibi iki eli kurudu. Bunun üzerine yüce yaratıcı Cenabı Allah(c.c) tebbet süresini indirmiştir.

Tebbet Süresinin Arapça Okunuşu

tebbet süresi

Tebbet Süresinin Türkçe Okunuşu

  1. Tebbet yedâ ebî lehebin ve tebb
  2. Mâ eğnâ anhü mâlühû ve mâ keseb
  3. Seyeslâ nâren zâte leheb
  4. Vemraetühû hammâletelhatab
  5. Fî cî dihâ hablün min mesed

Tebbet Süresinin Anlamı

  1. Ebu Leheb’in elleri kurusun… Kurudu da!
  2. Ne zenginliği ve ne de kazandığı ona fayda vermedi!
  3. Alevli bir ateşe maruz kalacaktır
  4. Onun karısı da… Odun hamalı olarak
  5. Boynunda hurma lifinden bir ip olduğu hâlde!

Tebbet Süresinin Manası

Yüce Allah peygamber efendimizi yani habibini Ebu Leheb gibi bir düşmanının elinden nasıl da korumuştur. O isterse intikam alanların en hayırlısıdır. Onun karşısında kim durabilmiştir ki. Ne Ebu Leheb ne de herhangi birisi. Onun peygamberlerine ve sevdiklerine karşı ne kadar eli açık ve ne kadar da yardım sever olduğundan bahsetmeye gerek yoktur. Allah peygamber efendimize iki elin kurusun diyen o zalimin tam da istediği gibi iki elini kurutmuştur. Ondan korkmayan var mı ki onun düşmanlarının korkması geremektedir. Biz onun bizlere gösterdiği imanın şartlarının en önemlilerinden olan Allah’a iman etmiş mümin kullarıınn ise korkmasına gerek yoktur. Ey rabbimiz bizleri seni seven ve senin bizleri sevdiğin kullarından eyle.Bizi şeytanın şerrinden uzak tut.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here