Su şüphe yok ki hayatımızın vazgeçilmez bir nimeti. Yüce Allah(c.c) bizlere suyu hem gıda olarak içelim diye hem de temizlenelim namazlarımızda abdest alalım diye yaratmıştır. Su bizler için temizlenmek ve günlük namazlarımızda abdest almamız için bulumaz bir nimettir. Peki ama su olmadığı zaman nasıl abdest alıp namazımızı kılacağız. Suyun bulunmadığı durumlarda toprakla alınan abdeste teyemmüm denilir.


Daha önce  abdestin nasıl alınacağını anlatmaya çalışmıştık. Bu konumuzda ise teyemmüm nasıl alınır? İnce detayları nelerdir? anlatmaya çalışacağız.

Teyemmüm Nasıl Alınır?

Önce niyet etmemiz gerekmektedir.Çünkü niyet her ibadetin özüdür. Teyemmüm için niyet şöyle olmalıdır: “Niyet ettim Allah(c.c) için abdestsizlikten veya cünüplükten kurtulmak için teyemmüm almaya” şeklinde niyet ederiz.Daha sonra iki elimizin içini temiz toprağa koyarak havaya kaldırılır. Eğer toprak fazla ise iki el birbirine çarpılarak silkelenir. İki elin avuç içleri bütün yüzümüzü mesh etmelidir. Daha sonra tekrar iki elin avuç içi ilk vuruşta olduğu gibi toprağa vurularak bu sefer sol elimizle sağ elimizin baş parmak uçlarından başlayarak sağ kolumuzun hem iç tarafı hem de dış tarafı dirseklere kadar çekilip mesh edilmelidir. Sonra bu sefer sağ elimizle sol elimizin baş parmak uçlarından başlayarak sol kolumuzun hem iç tarafı hem de dış tarafı mesh edilmelidir.

Bu şekilde teyemmüm alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus mutlaka sıra gözetilmelidir. Yani önce yüzümüzü sonra sağ elimizi daha sonra ise sol elimizi mesh etmeliyiz.

Teyemmümün Farzları

 1. Niyet: Bütün ibadetlerde olduğu gibi bu ibadetin de özü niyettir. Niyeti içten etmemiz gerekmektedir.
 2. Toprak veya toprak cinsinden herhangi bir şeyle önce yüzümüz daha sonra önce sağ elimiz ve dirseğimiz daha sonra sol elimiz ve dirseğimiz mesh edilmelidir.(Not: Şafii ve Hanbeli meshebinde teyemmüm sadece toprakla yapılır, ancak diğer mezheplerde toprak veya toprak cinsinden olan herhangi bir şeyle yapılabilir. Örneğin;Kireç,alçı, yıkanmış mermer vb. şeylerle teyemmüm yapılabilir.

Teyümmümün Sünnetleri

 1. Eüzü besmele ile başlamak.Çünkü besmele her işin başıdır.
 2. Sıralamayı gözetmek. Yani önce yüzümüzü, sonra sağ elimizi ve dirseğimizi, sonra sol elimizi ve dirseğimizi mesh etmeliyiz. Bu sıralamaya uymalıyız.
 3. Hiç ara vermeden yapmak.
 4. önce ellerimizi ileriye sürmek sonra geriye çekmek
 5. Parmaklarımızın arasını açıkta tutmak.
 6. Ellerimizi yerden kaldırırken fazla toprak varsa yada toz varsa birbirine hafifçe vurarak silkelemek. Daha sonra mesh etmek.

Teyemümü Bozan Durumlar

 1. Abdesti bozan tüm durumlar teyemmümü de bozar. Abdesti bozan durumları daha önce anlatmıştık.
 2. Namaza girmeden su bulmak teyemümü  bozar. Su bulunca normal abdest almalıyız.
 3. Dinden çıkmak

Değerli mümin kardeşlerim namazlarımızı kılmadan önce mutlaka kendimizi temizlemek için abdest almalıyız. Suyu bulamadığımz durumlarda namazlarımzdan önce teyemmün yapmamız gerekmektedir. Suyu bulamadığımızdan emin olmalıyız. Zira suyu bulabiliyorsak önceliğimiz su olmalıdır. Eğer aramamıza rağmen su bulamıyorsak işte o zaman teyemmüme yönelmeliyiz. Allah(c.c) kıldığımız namazları ve abdestelerimizi kabul buyursun.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here