Bizler komşusu açken tok yatan bizden değil diyen bir peygamberin ümmetiyiz. Ayrıca dinimiz islam her fırsatta yoksullukla mücadele için bizlere ipuçları vermektedir.İsraf etmemeyi, zekat vermeyi, sadaka vermeyi peygamber efendimizin hadis-i şeriflerden ve Kur’an-ı Kerim’in ayetlerinden her fırsatta okuyoruz. Müslüman aileler için yoksullukla mücadele yolunda atması gereken 7 adımı sizler için bir araya getirdik.

1.Zekatın Yaygınlaşmasını Sağla

Zekat nedir? Biz müslümanlar niçin zekat veriyoruz? Zekat islamın şartlarından birisidir. Yani islamın beş temel direğinden birisidir.Dinimiz zekat vererek yoksullukla mücadele etmemiz için bizleri desteklemiştir.Zekat fakir ve muhtaç kişilere fayda sağlayan bir zorunluluktur. Cenab-ı Allah bunu islamın şartı yaparak tüm müslümanların bu güzel ibadeti yapmasını sağlamaya çalışmıştır.

Aile olarak yıllık zekat miktarınızı belirleyin.Bu miktarı belirlerken şirket malvarlığınız yada eşinizin mücevheri gibi mal varlıklarınızı ayırt etmeden islamiyetin zekat düşen mallar konusunu iyi araştırarak islami yükümlülüğünüzü tam yerine getirin.

Ayrıca zekat miktarı hesaplama, zekat verilecek miktar gibi işlemler sırasında çocuklarınızın yanınızda olmasını sağlayın. Böylece zekatın yaygınlaşmasını ve çocuklarınızın da bu ibadeti ileride kuracakları kendi ailelerinde uygulamasını sağlayabilirsiniz.

2.Ailenizde Sadaka Kutusu Başlatın

Yardımlaşmayı bir aile olarak yapmak mükemmel olmaz mı? Sizin,eşinizin hatta çocuklarınızın yardımlaşmasını sağlayabilirsiniz.Yoksullukla mücadele için aile içi sadaka kutusu oluşturabilirsiniz. Evinizin bir köşesine sadaka kutusu yerleştirebilirsiniz.Bu sadaka kutusunun çocuğunuzun rahatça yetişebileceği bir yerde olmasına dikkat edin. Böylece çocuğunuz harçlıklarından arttırdığı paraları bu sadaka kutusuna bırakabilir. Böylelikle onlarında yardımlaşma kervanına katılmasını sağlamış olabilirsiniz.

3.Gizli Sadakaya Yönelin

Peygamber efendimiz(s.a.v) bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır:“Sağ elin verdiğini sol el görmesin.”. Evet bu hadis-i şerifinde efendimiz gizli verilen sadakanın daha makbul olduğunu belirtmektedir. Peygamber efendimiz bizleri gizli sadaka vermeyi teşvik etmek istemiştir. Öyle ki ailemizden bile verdiğimiz sadakayı gizlemek en güzeli değil mi? Böylelikle çocuklarımızı da küçük yaşta gizli sadakaya yönlendirmiş oluruz. Hatta daha ileri giderek evimize koyacağımız sadaka kutusunu çocukların ulaşacağı ama gizli bir yere koyabiliriz. Böylelikle sadaka kutumuza  kimin yardım için bir şeyler bıraktığını kimseler bilmez.

4.Sıla-i Rahim

Gerçekten yoksulların sadece dışarıda yaşayan kişiler olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yardımlaşmanın en güzeli önce kendi akrabalarımızdan başlamak değil mi? Peygamber efendimizin sık sık uyguladığı sünnetlerden birisi olan sıla-i rahim yani akraba ziyareti yardımlaşmanın bir diğer versiyonu değil de nedir? Akrabalarımızı ziyaret etmedikçe, onlarla sosyal yardımlaşma içine girmedikçe onların ne durumda olduklarını nasıl bilebilirsiniz ki?

Eğer akrabalarınız arasında böyle bir kişi varsa ve siz bunu bilmiyorsanız, duyunca kendinizi kötü hissetmeyecek misiniz?

5.Toplu Yemeklerde İsrafı Önleyin

Yemek yemek insanın doğasında var. Anca fazla yemek yemek malesef insan vücuduna aşırı derecede zarar veren bir eylemdir.Sizlerde fazla yemek yediğiniz zaman rahatsız hissetmiyormusunuz? Ayrıca nefsimiz bizleri yiyemeyeceğimiz kadar yemek hazırlamaya teşvik etmektedir.

Durum böyle olunca insanlar özellikle evlerine misafir geldiği zaman fazlasıyla yemekler,çeşit çeşit yemekler yapıp daha sonra ise bu yemekleri yemedikleri gibi çöpe atmaktadırlar. Dinimiz islam gerek Kur’an-ı kerim’de gerekse peygamber efendimizin hadis- şeriflerinde israfın ne kadar kötü birşey olduğunu bizlere anlatmaya çalışmıştır. Sizlerde yoksullukla mücadele için ailenizle beraber vereceğiniz toplu yemeklerde israfı önlemek için daha az çeşit yemek yapabilirsiniz. Hatta eğer ortamın müsait olduğu durumlarda sofranızda bir yoksulu da ağırlayabilirsiniz. Yarının müslümanları olan çocuklarımıza bunu aşılamış olursunuz.

6.Sosyal Farklılıkları Bir Kenara Bırakın

Sosyal farklılıkları bir kenara bırakmak belkide yoksullukla mücadele için atılacak en önemli adım. Öyle ki bizler insanlar olarak şu dünyada elimizdeki nimetlerin kıymetini bilmez yaratıklarız. Düşünsenize bugün geldiğiniz noktaya sizi getiren Cenab-ı Allah değil de kimdir? Eğer O dilemeseydi bu hale gelebilirmiydiniz? O halde titreyin ve kendinize gelin. Ondan gelip ona gideceğimizi unutmayın.Cenab-ı Allah bir ayet-i kerime’de şöyle buyurmaktadır:

Allah, kullarından dilediğine rızkı bol bol verir, dilediğine de kısar. Şüphesiz Allah, her şeyi hakkıyla bilendir.

Yoksullar İçin Dua Edin

Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır:“Nefsimi elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, bir kişi hayırdan kendisi için istediğini, Müslüman kardeşi için de istemedikçe mükemmel bir şekilde îman etmiş olmaz.”

Değerli mümin kardeşlerim, namazın sonunda hepimiz dualar ederiz. Bu dualarda sadece kendimiz için değil yoksul olan yada olmayan tüm müminler için dua etmeliyiz. Mümince yaşamak bunu gerektirmektedir. O halde dualarımızda tüm müslüman kardeşlerimizi, yoksul olanları, yardıma muhtaç olanları ve diğer dünya ülkelerinde eziyet gören müslüman kardeşlerimizi de unutmayalım. Allah yar ve yardımcınız olsun. Selam ve dua ile.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here