Allah’ın habibi Hz.Muhammed(s.a.v) için oruç her zaman için özel bir ibadet olmuştur. Öyle ki efendimizin orucun önemi hakkında bir çok hadis-i şerifi bulunmaktadır. Peki peygamber efendimiz ne zaman oruç tutardı? Sizler için peygamber efendimizin oruç tuttuğu günler hangileri idi bir araya getirdik.

Ramazan Ayı Dışında Peygamber Efendimizin Oruç Tuttuğu Günler

Peygamber efendimiz ramazan ayında tutulan oruca her zaman ayrı bir önem vermiştir. Ancak sadece ramazan orucu ile de yetinmemiştir.

O peygamber olmasına, tüm günahlarının affedilmesine rağmen fırsat bulduğu her zaman da oruç tutmuştur. Ancak bazı günler vardır ki o günlerde mutlaka oruç tutmuştur ve biz ümmetine de bu günlerde oruç tutmayı sünnet olarak miras bırakmıştır.

1.Şevval Ayında 6 Gün Oruç  Tutmak

Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur:“Ramazan’da orucunu tutup da Şevval’den de altı gün tutan kimse bütün sene oruç tutmuş gibidir.”

O halde bizlerde tüm seneyi oruçlu geçirmiş gibi olmak için ramazanda tuttuğumuz oruçları bırakmamalı ve ramazandan sonra ki ay olan şevval ayında 6 tane daha oruç tutmalıyız.Şevval ayı ramazan ayını takip eder ve ramazanda kazandığımız iyi alışkanlıkları devam ettirmemiz için bizlere büyük bir fırsat sunar.Ayrıca ramazan sonrası yeme içme alışkanlıklarımızı hemen değiştirmek zor olabilir. Sağlığımız için ramazan dan sonra Allah’ın bize verdiği nimetlerden faydalanalım, ancak bir miktar ara verdikten sonra oruç geçirdiğimiz o günleri unutmamak için şevval ayında 6 gün oruç tutmayı peygamber sünneti olarak sevap hanemize yazdıralım.

2.Pazartesi ve Perşembe Oruçları

Hz. Ayşe(r.a) rivayet edildiğine göre:” Peygamber efendimiz her pazartesi ve perşembe günleri mutlaka oruç tutardı. Tutmaya özen gösterirdi”.

Pazartesi ve perşembe günü tutulan oruçları sadece peygamber sünneti olarak algılamayın. Şu anda dünyanın en iyi bilim adamları bile pazartesi ve perşembe günleri oruç tutmayı tavsiye etmektedir. Zira bu  vücudumuzun dinlenmesi için harika bir fırsat. Çünkü metabolizmamızın haftada iki gün dinlenmeye ihtiyacı var.Böylece vücudumuzun metabolizmasının hızlandığı ve daha fazla kalori yakmaya başladığı her fırsatta ortaya çıkan bir gerçektir. O halde bir peygamber sünneti ve sağlık için pazartesi ve perşembe günlerini oruç olarak geçirmeye özen gösterelim.

3.Cuma Günleri

Cuma günleri haftanın en kutlu günüdür. Peygamber efendimizin de cuma günlerine ayrı bir önem verdiği bir çok rivayette mevcuttur. Pazartesi ve perşembe günleri oruç tutan efendimiz cuma günü de oruç tutmaya özen gösterirdi.

4.Beyaz Günler(Ayam Al-Beedh) 

Peygamber efendimizin şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:” Her ayın 3 günü oruç tutmak yeterlidir. Böylece ömür boyunca oruç tutmuş gibi olursunuz”.

Beyaz günler adı verilen hicri ayların 13 14 15. günleri peygamber efendimiz oruç tutardı. Bu günler peygamber efendimizin oruç tuttuğu günler olarak rivayet edilmiştir.Bizlerde bu 3 günde oruç tutmamız sünnet açısından uygundur.

5.Aşure Günü

Hicra takvimin ilk ayı olan muharrem ayının faziletleri bir çoktur. Ramazan ayından sonra muharrem ayı kadar faziletli bir ay yoktur. Bu nedenle muharrem ayının 10. günü olan aşure gününde peygamber efendimiz oruç tutardı. Ülkemizde aşure günü kutlanılan özel günlerden birisidir. Bu günlerde aşure kazanları kaynar ve aşureler dağıtılır. Bu günlerde oruç tutmakta bir peygamber sünnetidir. Unutmayalım sevgili kardeşlerim.

6.Arefe Günü

Kurban bayramı öncesi arefe günü de peygamber efendimizin oruç tuttuğu günler arasında yer almaktadır. Bu gün peygamber efendimiz oruç tutmayı şiddetle tavsiye etmiştir.Allah resulü bu gün oruç tutmayla ilgil şu hadis-i şerifi bizlere miras bırakmıştır: Bu gün oruç tutmak bir önceki yıl günahları için kefaret niteliği taşımaktadır.”

7.Şaban Ayı

Şaban ayı ramazandan önceki aydır ve bu ay ramazan ayına hazırlanmamız için bizlere fırsatlar sunmaktadır. O halde bizlerde ramazan ayına hazırlanmak için bu güzel aydaki fırsatı kaçırmayalım ve peygamber efendimizin sünnetine uyarak bu günlerde oruç tutalım.

Ayrıca unutmayalım ki değerli kardeşlerim peygamber efendimiz bizlere her fırsatta oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Sadece peygamber efendimizin oruç tuttuğu günler değil diğer günlerde de fırsat buldukça oruç tutmayı kendimize hayat ve yaşam felsefesi olarak adapte etmeliyiz. Allah tuttuğumuz ve tutacağımız oruçları kabul ve makbul eylesin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin