Ana Sayfa Liste Okulda Çocuğunuzun Din Eğitimi İçin Tavsiyeler

Okulda Çocuğunuzun Din Eğitimi İçin Tavsiyeler

Yaz aylarında okulların tatil olması ile çocuklarımızı camilere Kur’an kurslarına gönderdik. Onların din eğitimi için elimizden geleni yapmaya çalıştık. Artık okulların açılması ile onların din eğitimini aksatmamalıyız. Okulda çocuğunuzun din eğitimi nasıl olmalıdır? Derslerini aksatmadan çocuğa din eğitimi nasıl verebilirim gibi soruların cevabı olması için hazırladığımız rehber niteliğindeki bu makalemiz size göre.

Okullarda Mescitler Yapın

okullarda mescit
okullarda mescit yapılmasını sağlayın

Yaz aylarında çocuklarımızı Kur’an kurslarına gönderdik. Camilerde namazlar kıldılar. Kur’an-ı Kerim okudular. Yaz ayları çocukların din eğitimi için bulunmaz bir fırsat oldu. Bu fırsatı iyi kullananlardan olduysak okul hayatının başlaması ile elimize geçen bu fırsatı kaybetmek istemeyiz.

Şimdi okulların açılması ile bir çok ebeveyn çocuklarının derslerine daha fazla ağırlık vermesi için din eğitimlerine ara vermeye başlıyor. Öyle yapanlardan iseniz çok büyük bir yanlış içerisindesiniz. Bu yanlışa dur demek için okullarda çocuklarımızın rahatça namaz kılabilmeleri için mescitler yapılması gerekmekte. Bazı okullarda mescitler bulunmakta iken bazı okullarda mescit bulunmakta. Böylece çocuklarımız namazını rahatça kılamamakta. Onların anne ve babaları olarak okul yönetimi ile görüşerek yada okul yönetiminden sonuç alamazsak daha ileri giderek milli eğitim müdürlüklerine giderek okullarımıza mescitler açılmasını sağlayabiliriz.

Dersler Kadar Kur’an ‘da Önemli

Yazın Kur’an okuyan çocuklarımız adeta Kur’an ziyafeti yaşadılar. Ancak okulların açılması ile çocuklarımız derslerine konsantre olmaya başladılar. Tamam onların derslerine konsantre olmasına kimse bir şey demiyor.Bizim demek istediğimiz onun öğrendiği Kur’an-ı Kerim’i unutmayacak şekilde aynı zamanda derslerini aksatmadan okumasını sağlamak. Kur’an onun dersleri kadar önemli. Derslerini aksatmadan haftada bir cüz yada dersleri çok yoğunsa haftada bir sayfa  okumasını sağlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun yaz aylarında öğrendiği Kur’an-ı Kerim’i unutmamasını sağlayabilirsiniz.

[affiliate_news2 id=”4901″]

Seçmeli Din Derslerine Yönelin

seçmeli din derslerine yönelin
seçmeli din derslerine yönelin

Artık okullarımızda çocuklarımız için bazı dersleri seçmeli dersler olarak verilmekte. Bu dersleri öğrenciler ve ebeveynler beraberce düşünerek seçmeye başladılar. Bu dersler arasında çocuğunuza din eğitimi verebilmenizi sağlayanlarda bulunmakta. Anne ve babalar olarak bu dersleri seçmek bizlerin elinde. Siyer dersleri, Hz.Muhammed(s.a.v)’in hayatı gibi dersler bulunmakta. Onların din eğitimi için seçebileceğimiz dersler okullara göre değişiklik göstermekte.

Okulda çocuğunuzun din eğitimi için başvurabileceğiniz yöntemlerden olan seçmeli din dersleri bizler için bulunmaz birer nimettir.

Öğretmenlerinden Destek Alın

Anne ve babalar olarak onların din eğitimi için öğretmenlerinden destek alabiliriz. Onların bizlere verebileceği destek hem profesyonel olacaktır hem de öğretmenler çocuğumuzun ders yoğunluğuna göre planlamalar yapabilecektir. Ayrıca onlarla beraber yapabileceğiniz planlamalar ve onlarla birlikte yapacağınız yönlendirmeler çocuğumuza daha etkilidir.Yönlendirmeler yazın camilerde okullar açılınca ise öğretmenler tarafından olmalıdır.

Dini Sınavlar Yada Yarışmalar Düzenleyin

Bu adımımızda yine öğretmenlerimizden destek alarak onlara dini sınavlar düzenleme yoluna gidebiliriz. Siyer sınavları yada buna benzer dini sınavlar düzenleyebilirsiniz. Böylece onların hem eğlenerek hem de yarışarak siyer bilgileri öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Hatta bu sınavın sonucuna göre onlara hediyeler verebilirsiniz. Buna benzer bir örneği geçen sene bir okulumuzda uyguladık. O kadar muhteşem bir sonuç elde ettik ki hem çocuklar siyer sınavına girdiler hem de peygamber efendimizin hayatı ile ilgili birçok bilgiye ulaştılar. Sınav sonuçlarına bakınca da bu açıkça belli oluyordu.Birçok çocuğumuz sınavı bir yada iki yanlış ile bitirmişti. Aileler olarak onlara verilecek ödülü beraberce karşıladık ve okula herhangi bir masraf açmadık. Böylece bu sınavın hazırlanması için okulda istekli olmuştu.

Okulda çocuğunuzun din eğitimi için verebileceğimiz tavsiyeler bizlerden bu kadar. Sizler de okulda  din eğitiminin devamı için uyguladığınız tavsiyeleri yorum kısmına yazın. Böylece uygulanabilecek yöntemleri artırabiliriz.

İlginizi Çekebilir

Allah’a Sığınmanın En Güzel İfadesi : Muavvizeteyn Suresi Cuma Hutbesi 24/02/2017

24/02/2017 tarihinde camilerimizde okutulacak olan Allah'a sığınmanın en güzel ifadesi : Muavvizeteyn suresi konulu cuma hutbesi Allah'a sığınmanın en güzel ifadesi : Muavvizeteyn SuresiAziz Müminler! Hutbemin...

Hayatımızı ibadet Kılmak- Cuma Hutbesi 15/07/2016

Hayatımızı ibadet kılmak başlıklı camilerimizde cuma hutbesi

Tilavet Secdesi Nedir? Hangi Sürelerde ve Nasıl Yapılır?

Kur'an-ı Kerim'de 14 yerde geçen ve duyan her müslümanın secde etmesi gereken ayetlere secde ayetleri denilir. Yapılan bu secdeye ise tilavet secdesi adı verilir.

Amerika Afgan Polisini Vurdu

Amerika Afganistan'ın Uruzgan eyaletinde bulunan kontrol noktasındaki 8 afgan polisini vurdu. Yapılan açıklamaya göre Pazar günü Afganistan'ın Uruzgan eyaletindeki kontrol noktasında bulunan 8 polis Amerika'nın...

Benzer Yazılar

İmanınızı Yenilemek İçin İpuçları

İnsanoğlu olarak dünya hayatının koşuşturmacası ile imanınızın zayıfladığını hiç düşündünüz mü? Eskisi kadar imanlı olduğunuzu hissetmiyor musunuz? Kıldığınız namazlardan yada yaptığınız ibadetlerden...

Namazda Konsantrasyon İçin 10 İpucu

Namaz,Allah'tan (c.c) paha biçilemez bir nimet olarak düşünülebilir. Namaz değer verilmeyen ve ihmal eğiliminde olunan bir ibadet olmaktadır....

8 Adımda Peygamber Efendimizin Zaman Yönetimi

Belki de en değerli hazinemiz olan zamanın yönetimi nasıl olmalıdır? Peygamber efendimizin zaman yönetimi konusunda tavsiyeleri nelerdir? Sizler için Allah Resülünün hayatından...

4 Madde İle Şevval Orucu ve Fazileti

Mübarek üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayınıda bitirmiş bulunmaktayız. Şevval orucu bu mübarek ayların ardından gelen şevval ayında tutulmaktadır. Maddeler ile sizlere...

Sabah Namazına Kalkmak İsteyenlere 5 İpucu

En önemli vakit namazlarından birisi olan sabah namazına kalkmak için yapılması gerekenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin