Yaz aylarında okulların tatil olması ile çocuklarımızı camilere Kur’an kurslarına gönderdik. Onların din eğitimi için elimizden geleni yapmaya çalıştık. Artık okulların açılması ile onların din eğitimini aksatmamalıyız. Okulda çocuğunuzun din eğitimi nasıl olmalıdır? Derslerini aksatmadan çocuğa din eğitimi nasıl verebilirim gibi soruların cevabı olması için hazırladığımız rehber niteliğindeki bu makalemiz size göre.

Okullarda Mescitler Yapın

okullarda mescit
okullarda mescit yapılmasını sağlayın

Yaz aylarında çocuklarımızı Kur’an kurslarına gönderdik. Camilerde namazlar kıldılar. Kur’an-ı Kerim okudular. Yaz ayları çocukların din eğitimi için bulunmaz bir fırsat oldu. Bu fırsatı iyi kullananlardan olduysak okul hayatının başlaması ile elimize geçen bu fırsatı kaybetmek istemeyiz.

Şimdi okulların açılması ile bir çok ebeveyn çocuklarının derslerine daha fazla ağırlık vermesi için din eğitimlerine ara vermeye başlıyor. Öyle yapanlardan iseniz çok büyük bir yanlış içerisindesiniz. Bu yanlışa dur demek için okullarda çocuklarımızın rahatça namaz kılabilmeleri için mescitler yapılması gerekmekte. Bazı okullarda mescitler bulunmakta iken bazı okullarda mescit bulunmakta. Böylece çocuklarımız namazını rahatça kılamamakta. Onların anne ve babaları olarak okul yönetimi ile görüşerek yada okul yönetiminden sonuç alamazsak daha ileri giderek milli eğitim müdürlüklerine giderek okullarımıza mescitler açılmasını sağlayabiliriz.

Dersler Kadar Kur’an ‘da Önemli

Yazın Kur’an okuyan çocuklarımız adeta Kur’an ziyafeti yaşadılar. Ancak okulların açılması ile çocuklarımız derslerine konsantre olmaya başladılar. Tamam onların derslerine konsantre olmasına kimse bir şey demiyor.Bizim demek istediğimiz onun öğrendiği Kur’an-ı Kerim’i unutmayacak şekilde aynı zamanda derslerini aksatmadan okumasını sağlamak. Kur’an onun dersleri kadar önemli. Derslerini aksatmadan haftada bir cüz yada dersleri çok yoğunsa haftada bir sayfa  okumasını sağlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun yaz aylarında öğrendiği Kur’an-ı Kerim’i unutmamasını sağlayabilirsiniz.

Seçmeli Din Derslerine Yönelin

seçmeli din derslerine yönelin
seçmeli din derslerine yönelin

Artık okullarımızda çocuklarımız için bazı dersleri seçmeli dersler olarak verilmekte. Bu dersleri öğrenciler ve ebeveynler beraberce düşünerek seçmeye başladılar. Bu dersler arasında çocuğunuza din eğitimi verebilmenizi sağlayanlarda bulunmakta. Anne ve babalar olarak bu dersleri seçmek bizlerin elinde. Siyer dersleri, Hz.Muhammed(s.a.v)’in hayatı gibi dersler bulunmakta. Onların din eğitimi için seçebileceğimiz dersler okullara göre değişiklik göstermekte.

Okulda çocuğunuzun din eğitimi için başvurabileceğiniz yöntemlerden olan seçmeli din dersleri bizler için bulunmaz birer nimettir.

Öğretmenlerinden Destek Alın

Anne ve babalar olarak onların din eğitimi için öğretmenlerinden destek alabiliriz. Onların bizlere verebileceği destek hem profesyonel olacaktır hem de öğretmenler çocuğumuzun ders yoğunluğuna göre planlamalar yapabilecektir. Ayrıca onlarla beraber yapabileceğiniz planlamalar ve onlarla birlikte yapacağınız yönlendirmeler çocuğumuza daha etkilidir.Yönlendirmeler yazın camilerde okullar açılınca ise öğretmenler tarafından olmalıdır.

Dini Sınavlar Yada Yarışmalar Düzenleyin

Bu adımımızda yine öğretmenlerimizden destek alarak onlara dini sınavlar düzenleme yoluna gidebiliriz. Siyer sınavları yada buna benzer dini sınavlar düzenleyebilirsiniz. Böylece onların hem eğlenerek hem de yarışarak siyer bilgileri öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Hatta bu sınavın sonucuna göre onlara hediyeler verebilirsiniz. Buna benzer bir örneği geçen sene bir okulumuzda uyguladık. O kadar muhteşem bir sonuç elde ettik ki hem çocuklar siyer sınavına girdiler hem de peygamber efendimizin hayatı ile ilgili birçok bilgiye ulaştılar. Sınav sonuçlarına bakınca da bu açıkça belli oluyordu.Birçok çocuğumuz sınavı bir yada iki yanlış ile bitirmişti. Aileler olarak onlara verilecek ödülü beraberce karşıladık ve okula herhangi bir masraf açmadık. Böylece bu sınavın hazırlanması için okulda istekli olmuştu.

Okulda çocuğunuzun din eğitimi için verebileceğimiz tavsiyeler bizlerden bu kadar. Sizler de okulda  din eğitiminin devamı için uyguladığınız tavsiyeleri yorum kısmına yazın. Böylece uygulanabilecek yöntemleri artırabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here