Ana Sayfa Liste Sosyal Medyadaki Müslüman Kadınlar İçin 5 İpucu

Sosyal Medyadaki Müslüman Kadınlar İçin 5 İpucu

Değerli mümine bacılarım; bu yazımız sosyal medya kullanan kardeşlerimiz için. Öncelikle sosyal medya hayatımıza yerleşti. Onu hayatımıza bir kere aldıysak ondan vazgeçmemiz biraz zor olabiliyor. Eğer sosyal medyayı etkili ve dikkatli kullanırsak müslüman kadınlar olarak çok fazla zarar vermeden kullanabilmemiz mümkün. Bizlerde bu anlamda sizlere yardımcı olabilecek sosyal medyadaki müslüman kadınlar için ipuçları hazırladık.

1.Fotoğraf Paylaşmaktan Kaçının!

Cenab-ı Allah Ahzab Süresinin 59.ayetinde şöyle buyurmaktadır: “Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına söyle, bedenlerini örtecek elbiselerini giysinler. Bu, onların tanınıp incitilmemelerine de daha uygundur. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.”

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile önce sosyal medya hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girdi. Daha sonra ise fotoğraf çekmek ve çektiğimiz fotoğrafları paylaşmak. Mümine bacılarım, durun yapmayın. Bunlar vazgeçilmez değil. Evet vazgeçilmez değil. Kendimden örnek vermek gerekirse şu anda herhangi bir sosyal medya hesabım yok.Bu benim hayatımdan herhangi bir şey eksiltmiyor. Aksine bana kazandırdıkları paha biçilemez. Yine de sosyal medya kullanan hanım kardeşlerimize tavsiyem sakın ama sakın fotoğraflarınızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayın. Karşınızdaki kişinin ne gibi bir art niyeti olduğunu bilemezsiniz. Zaten yukarıda paylaştığımız ahzab süresinin 59. ayetide bu konuyu bizler için açıkça yasaklıyor.

2.Konuştuğunuz Kişilere Dikkat Edin

Evet sosyal medya diğer kişilerle iletişim kurmanız için geliştirilmiş bir uygulama. Ancak sosyal medya hesabı açmak en fazla 5 dakikanızı alacak birşey. Madem sosyal medya hesabı açmak bu kadar kolay, karşınızdaki kişinin gerçekten sizler gibi bir bayan olduğunu nasıl bilebiliyorsunuz ki. Evet karşınızdaki kişinin bayan olduğundan hiçbir zaman yüzde yüz emin olamazsınız. Öyle ki art niyetli bir erkek bayan kılığında karşınıza çıkabilir. Sosyal medyada belki sizler erkeklerle konuşmuyorsunuz. En azından kendini bilen dini bütün hanım kardeşlerimiz konuşmuyorlardır. Ama  yukarıda da dediğim gibi bayan görünümlü erkek kişilerde karşınıza çıkabilir. Bu nedenle zor durumda kalmadıkça sadece bizzat tanıdığınız bayan kişilerle iletişim haline geçin.

3.Beğendiğiniz Sayfalara Dikkat Edin

Sosyal medya hesaplarınızda belkide yüzlerce sayfa beğeniyoruz. Bu yanlışa dur diyebilirsiniz. Evet her sayfayı beğenmek zorunda değilsiniz. Kendinizi sayfa beğenme dürtüsüne kapılmış hissedebilirsiniz. Önünüze çıkan her sayfayı beğenmek size bir şey kazandırmıyor. Bu nedenle beğendiğiniz sayfaları özenle seçmelisiniz. İslami yaşayışınıza yardımcı olacak, sizlere dini konularda bir şeyler öğretmeye çalışan sayfaları seçebilirsiniz.Sosyal medyadaki müslüman kadınlar olarak bizlere dini yaşantımıza yardımcı olan sayfalar bulmalıyız.

Hala beğenmediyseniz sitemizin sosyal medya hesaplarını takip etmek isteyebilirsiniz.

3.Sosyal Medya Dinimizi Etkilemesin

Evet belkide sosyal medyanın hanım kardeşlerimize verdikleri en önemli zararlardan birisi dinimizi etkilemesidir. Sosyal medya öyle bir duruma geldiki yolda karşıdan karşıya geçerken yola bakmayan gözünün önünü görmeyen insanları görmeye başladık. Sosyal medya hayatımıza bu kadar girmişken sizce ibadetlerimizi hiç mi etkilemiyor. Tabiki etkiliyor. Ama olmaması gereken bir durum. Sakın kardeşlerim sosyal medyanın dinimizi etkilemesine izin vermeyin. Onu durdurmak bizlerin elinde. Facebook kullanmadığınız zaman yada instagramda paylaşım yapmadığınız zaman sizin kaybedecek birşeyiniz yok. İlla kullanmak istiyorsanız da namazımızı yada yapacağımız ibadetlerimizi engellemesine izin vermeyin.

Dinimizi Etkileyen Sosyal Medyayı Durdurmak için Hazırladığımız Makalemiz İlginizi Çekebilir

4.Elinizi Taşın Altına Atmaktan Çekinmeyin

Bazen sosyal medya hesaplarında belirli başlı konular için yardım faaliyetleri düzenlenir. Bu yardım faaliyetleri için elinizi taşın altına atmaktan çekinmeyin. Maddi olarak yardım edemiyorsanız bile bu yardım faaliyetleri için sosyal medya paylaşımları yapabilirsiniz. Mesela Arakan için yapılan yardım faaliyetlerine katılabilirsiniz. Bu yardım faaliyetleri için sosyal medya hesaplarınız dan görseller paylaşabilirsiniz. Bu paylaştığınız görseller belki maddi durumu iyi olan bir hayır sahibinin ilgisini çekerek yardım yapmasına vesile olabilirsiniz. Unutmayın yardım yapan kadar yardıma vesile olan kişide onun kadar sevap kazanacaktır.

5.Yiyecek Paylaşmak mı Orada Durun

“Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir” diyen bir peygamberin ümmeti olarak yaptığımız yemekleri sosyal medya hesaplarında paylaşmak bizlere yakışmıyor. O halde bu yanlışa önce dur demek  sosyal medyadaki müslüman kadınlar olarak bizlerin elinde.Sosyal medya hesaplarında bu yemekleri paylaşmak yerine gerçek hayatta ihtiyaç sahipleri ile paylaşabilirsiniz. Allah’ın dostu olan Halilullah lakaplı peygamberlerden Hz. İbrahim’in asla ve asla yalnız yemek yemediği rivayet edilmiştir. Bizlerde sosyal medya hesaplarımızda bu yemekleri paylaşacağımıza yemekleri paylaşmak daha güzel değil mi?.

İlginizi Çekebilir

10 Maddeyle Peygamber Efendimizin Yemek adabı

Alemlerin resülü Hz.Muhammed(s.a.v) örnek hayatı ile bizlere adeta bir rehber niteliği taşımaktadır. Onun güzel yaşantısını örnek alan bir müslüman hayatının daha da güzelleştiğini görecektir....

3 Hadisle Peygamber Efendimizin Kibire Bakışı

Bizler gibi insan olan Hz.Muhammed yaşantısında kibirden uzak durmuştur. 3 hadisiyle peygamber efendimizin kibire bakışı konusunu ele alıyoruz

Hz. Peygamber ve Güven Toplumu – Cuma Hutbesi 14/04/2017

14/04/2017 tarihinde Türkiye genelinde camilerimizde okutulacak olan Hz. Peygamber ve Güven toplumu konulu cuma hutbesidir.

Her Zorlukla beraber bir Kolaylık vardır – Cuma Hutbesi 16/12/2016

15/12/2016 tarihinde camilerimizde okunacak her zorlukla beraber bir kolaylık vardır başlıklı cuma hutbesi.

islamın şartları Nelerdir?

Değerli mümin kardeşlerim, bildiğiniz gibi bir insanın müslüman sayılması için bazı şartlara ihtiyaç vardır. Bunlara islamın şartları denilir.

Benzer Yazılar

İmanınızı Yenilemek İçin İpuçları

İnsanoğlu olarak dünya hayatının koşuşturmacası ile imanınızın zayıfladığını hiç düşündünüz mü? Eskisi kadar imanlı olduğunuzu hissetmiyor musunuz? Kıldığınız namazlardan yada yaptığınız ibadetlerden...

Namazda Konsantrasyon İçin 10 İpucu

Namaz,Allah'tan (c.c) paha biçilemez bir nimet olarak düşünülebilir. Namaz değer verilmeyen ve ihmal eğiliminde olunan bir ibadet olmaktadır....

8 Adımda Peygamber Efendimizin Zaman Yönetimi

Belki de en değerli hazinemiz olan zamanın yönetimi nasıl olmalıdır? Peygamber efendimizin zaman yönetimi konusunda tavsiyeleri nelerdir? Sizler için Allah Resülünün hayatından...

4 Madde İle Şevval Orucu ve Fazileti

Mübarek üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayınıda bitirmiş bulunmaktayız. Şevval orucu bu mübarek ayların ardından gelen şevval ayında tutulmaktadır. Maddeler ile sizlere...

Sabah Namazına Kalkmak İsteyenlere 5 İpucu

En önemli vakit namazlarından birisi olan sabah namazına kalkmak için yapılması gerekenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin