Ana Sayfa Liste Namazda Konsantrasyon İçin 10 İpucu

Namazda Konsantrasyon İçin 10 İpucu

Namazı huşu içinde kılamamaktan şikayetçi olan mümin kardeşlerimiz için namazda konsantrasyon için 10 ipucu.

Namaz,Allah’tan (c.c) paha biçilemez bir nimet olarak düşünülebilir. Namaz değer verilmeyen ve ihmal eğiliminde olunan bir ibadet olmaktadır. Bir çoğumuz namaz kılarken konsantre olamamaktan, namazı huşu içinde kılamamaktan yada namazda konsantrasyon sorunu yaşadığından şikayetçidir. Sizler için namazda konsantrasyon konusunda yardımcı olacak 10 pratik ipucunu bir araya getirdik.

1.Sünnet Namazlarını da Kılın

Namaz sırasında ortaya çıkan yaygın sorunlardan biriside namazda konsantrasyon kaybıdır. Biz insanlar Yüce Allah’a odaklanmak yerine istenmeyen dünya nimetlerine odaklanma eğilimindeyiz. Durum böyle olunca farz namazlardan önce en az iki rekat sünnet namazı kılmak namaza olan bağımlılığımızı artıracak bir ibadet olabilir. Yani sünnet namazları namaza konsantre olabilmek için veya namazı huşu içinde kılabilmek için bir pratik yada bir alıştırma olarak kullanılabilir. Böylece farz namazına daha fazla dikkat edebilirsiniz. Yani ne kadar çok namaz kılarsak o kadar pratik yapmış oluruz.

2.Namaz Sürelerinin Anlamlarını Öğrenin

Kur’an-ı Kerim eşsiz bir kitaptır. Güzelliği ve ritmi nedeniyle herkesi kendisine çekebilme özelliğine sahiptir. Yine de onun anlamını da bilmek önemlidir. Yüce Allah’ın bizlere tam olarak ne demek istediğine odaklanırsak ondan daha fazla zevk alacağımız muhakkaktır. Unutulmamalıdır ki Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim Allah’ın kelamından başka bir şey değildir.

Tavsiye Yazı: Arapça Öğrenmek İçin 7 Neden

3.Sık Sık Okumadığınız Süreleri Okumaya Çalışın

Şöyle bir durum ortaya çıkmış durumda. İnsanlar namazlarda sürekli aynı süreleri okudukları için bu süreleri hızlıca okumakta ve adeta namazı geçiştirmektedir. Şimdi düşünün sık sık okumadığınız neredeyse unutmaya yüz tutmuş bir süreyi okurken daha dikkatli olmazmısınız? Çünkü o süreyi neredeyse unutmak üzeresiniz. Böyle olunca yanlış okumamak için daha dikkatli ve daha fazla konsantre olmak zorundasınız. Yani o süreyi hatırlamak için sadece ve sadece o süreye odaklanmak zorunda kalırsınız.

4.Son Namazınızmış Gibi Kılın

Kıldığınız namazı son namazınızmış gibi kılın. Düşünsenize bu namazdan sonra başka namaz kılabileceğinizin garantisi var mı? Böyle bir garantiyi kim verebilir ki? Şu anda kalp krizi geçirmeyeceğinizin garantisi var mı? O halde kim son namazını kıldığı en mükemmel namaz olarak kılmak istemez. Kıldığımız tüm namazları son namazımız kabul edelim ve namazlarımızı ona göre konsantre olarak kılalım.

5.Namaza Başlamadan Önce Tüm İhtiyaçlarınızı Tamamlayın

Namaza başlamadan önce tüm ihtiyaçlarınızı karşıladığınızdan emin olun. Örneğin namazdan önce aç yada susuz iseniz, namaz sırasında bu konulardan endişe duymamanız için mutlaka yemeğinizi yiyin veya suyunuzu için. Unutmayın böyle yapmanız sizin namaza odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

6.Namazda Konsantrasyon Dağıtan Sebepleri Tespit Edin

Namaz sırasında dikkatinizi dağıtan sebepleri mutlaka tespit etmeye çalışın. Örneğin; namaz sırasında sesin gelmesi dikkatinizi dağıtıyorsa sessiz bir ortam bulup namazınızı orada kılmaya özen gösterin. Yada namaz sırasında cep telefonunuzdan gelen bir bildirim dikkatinizi dağıtıyorsa, namaza başlamadan önce mutlaka ama mutlaka cep telefonunuzu sessize alın. Bu dikkat dağıtıcı sebepleri tespit ederek onları ortadan kaldırın ve namazınızı huşu içinde kılmak için sizi engelleyen sebepleri ortadan kaldırın.

7.Namazı Cemaat İle Kılmaya Özen Gösterin

Namazı bireysel olarak kıldığımız zaman şeytanın konsantrasyonunuzu kolayca bozabildiğini unutmayın. Fakat cemaat ile namaz kıldığınız da beraberlik duygusu hissedersiniz. Böyle olunca şeytan tarafından kolayca oltaya gelmemiş olursunuz. Peygamber efendimizin şu hadis-i şerifini asla unutmayalım.

“Muhakkak ki şeytan insanın kurdudur, tıpkı tek kalan, sürüden uzaklaşan, kenarda olan koyunu alıp giden davar kurdu gibi. Sakın bölünmeyin. Cemaatin, umumun, mescidin yanında olun.” 

8.Allah’ın(c.c) Önünde Olduğunuzu Unutmayın

Namaz sırasında Allah(c.c) ile iletişim kurduğunuzu ve onun önünde olduğunuzu asla unutmayın. Unutmayın ki Allah’ın merhameti öfkesinden daha fazladır. Ancak yine de cehennem azabı çekilmezdir.

9.Temiz Bir Elbise Giyin, Parfüm Sıkın

Peygamber efendimizin sünnetine uyarak namaz kılmaya başlarken temiz bir elbise giyin. O alemlerin efendisi olarak namaz kılmadan önce temiz bir elbise giyer ve parfüm sıkınırdı. O hiçbir zaman namaz kılarken Allah’ın huzurunda olduğunu unutmazdı ve Allah’ın huzuruna temiz elbiseler ile çıkmak isterdi.

10.Allah’a Dua Edin ve Ondan Yardım İsteyin

Namazdan sonra mutlaka Allah’a dua edin ve ondan yardım isteyin. Son zamanlarda görülmektedir ki namaz kıldıktan sonra dua etmeyen kişi sayısı bir hayli artmaktadır. Düşünsenize kim sabahtan akşama kadar çalışıp emeğinin karşılığını almak istemez ki. Namaz kıldıktan sonra dua etmemek de aynı bu örnekte olduğu gibi emeğinin karşılığını almamak değil mi? O halde namazdan sonra ona dua edin. Sadece kendiniz için değil, namazınızı huşu içinde kılmak ve namazda konsantrasyon sağlamak için de dua edin. Unutmayın ki yukarıdaki tüm yöntemleri uygulasanız bile Allah’ın yardımı olmadan hiçbir şey mümkün değildir.

Allah hepimizin kıldığı ve kılacağı tüm namazları kabul eylesin. Selam ve Dua ile

 

İlginizi Çekebilir

5 Maddeyle Orucun Manevi Faydaları

Orucun sadece sağlık açısından faydaları olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Orucun manevi faydaları olduğunu da unutmayın.

Ramazan’a Hazırlık Yapmak İçin 7 Yol

On bir ayın sultanı ramazan'a hazırlık için yapılması gereken 7 yolu sizler için bir araya getirdik. Kısaca Ramazan'a girmeden yapılacaklar

6 Maddeyle Allah’a Yakınlaşmanın Yolları

Her müslümanın en büyük dileği merhametlilerin en merhametlisi ve bizlerin yaratıcısı olan Yüce Allah'a yakınlaşmak olmalı. Biz inananlar ona yaklaşarak hayatımızın her...

Günahları Azatmanın 7 Yolu

İnsanlar olarak bir çoğumuz günahkar bir doğaya sahibiz.Fakat müslümanlar olarak İslam’ın ışığında yürüyerek günahkar olan doğamızdan uzaklaşmaya çalışmalıyız. Günahlarımızı terk etmek ve...

Benzer Yazılar

İmanınızı Yenilemek İçin İpuçları

İnsanoğlu olarak dünya hayatının koşuşturmacası ile imanınızın zayıfladığını hiç düşündünüz mü? Eskisi kadar imanlı olduğunuzu hissetmiyor musunuz? Kıldığınız namazlardan yada yaptığınız ibadetlerden...

8 Adımda Peygamber Efendimizin Zaman Yönetimi

Belki de en değerli hazinemiz olan zamanın yönetimi nasıl olmalıdır? Peygamber efendimizin zaman yönetimi konusunda tavsiyeleri nelerdir? Sizler için Allah Resülünün hayatından...

4 Madde İle Şevval Orucu ve Fazileti

Mübarek üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayınıda bitirmiş bulunmaktayız. Şevval orucu bu mübarek ayların ardından gelen şevval ayında tutulmaktadır. Maddeler ile sizlere...

Sabah Namazına Kalkmak İsteyenlere 5 İpucu

En önemli vakit namazlarından birisi olan sabah namazına kalkmak için yapılması gerekenler

5 Madde İle Müslümanlar İçin Zekatın Önemi

Zekat; toplumumuzda manevi,sosyal ve ekonomik faydalar sağlamak için etkili bir yükümlülük olmakla birlikte aynı zamanda islamın şartıdır. Gelin müslümanlar için zekatın önemi...

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin