6 Adımda ilahi Korunmaya Ulaşmanın Yolları

0
473

Hayat bir sınavdır ve bu sınav biz ölene kadar sıkıntı ve sıkıntılarla, çeşitli zorluklarla dolu olacak. Gerçekten bu sınava girmeden yaşamamıza izin verileceğini zannediyorsak yanılıyoruz. Bu sınavlar ve sıkıntılar sırasında ilahi korunmaya ulaşmanın yolları nelerdir?

Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: O, hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O, mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır.(Mülk Süresi 2.ayet).

1 Allah İle Yakın Bir İlişki Geliştirin

ilahi korunmaya ulaşmanın yolların
ilahi korunmaya ulaşmanın yolları -Allah ile yakın ilişki geliştirin

Cenab-ı Allah ile aranızı açmayın. Ona dua edin. Onun sürekli yanınızda olduğunu unutmayın. Unutmayın Cenab-ı Allah bizlere şah damarımızdan daha yakındır. Allah kendisine inanan ve kendisiyle yakın ilişki içerisinde olan, kendisini unutmayan ve sevdiği kullarını korumaktan asla vazgeçmez. O ki bizleri seven ve bizleri her türlü kötülüğe karşı koruyan ve gözetendir.

2 Kur’an ve Sünnete Sıkı Sıkı Tutunun

Allah’a ibadet etmek ve  peygamber efendimizin izinden gitmek ilahi korunmaya ulaşmanın yolları içinden birisidir. Kim ona ibadet ederken onun korunmasından uzak kalır ki yada kim Allah’ın elçisi Hz.Muhammed’in yolundan gittiği zaman kendisini korunmamış hisseder ki. Bizler kötülüklere karşı, sıkıntılarla baş etmek için onun sünnetlerine uymalıyız. Hz.Muhammed (s.a.v) bizlere sıkıntılarla baş etmek ve bu günlerde birbirimize destekler olmak için çeşitli yollar göstermiştir. Hadislerin ışığında bizlere sıkıntılara karşı neler yapmamız gerektiğini anlatmaya çalışmıştır.

Kur’an-ı kerim’i hayat arkadaşınız Yapmak için Neler Yapmalıyız.

3 Allah’a karşı bilinçli olun ve Allah’a tam güvenin.

vekil olarak Allah yeter
Allah’a güvenmeliyiz

ilahi korunmaya ulaşmanın yolları nelerdir? diye sorulacak bir soruya en doğru cevabı yine bizlere Cenab-ı Allah veriyor:

” Kim Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, Allah ona bir çıkış yolu açar. Onu beklemediği yerden rızıklandırır. Kim Allah’a tevekkül ederse, O kendisine yeter. Şüphesiz Allah, emrini yerine getirendir. Allah, her şeye bir ölçü koymuştur.” (talak Süresi 2-3)

Evet talak süresinde Cenab-ı Allah kim bana karşı gelmekten sakınırsa ona bir çıkış yolu açacağını belirtiyor. Onu beklemediği yerden rızıklandıracağını belirtiyor.

4 Allah’a Tövbe Edin, O’na Dönün ve Af Dileyin

Şüphesiz ki Allah kendisine açılan elleri geri çevirmez. Cenab-ı Allah kendisine dua eden kullarına cevaplar vermek için Kur’an-ı Kerim’i indirmiştir. Her kim ona dua eder ve sadece ondan isterse ilahi bir korunmaya ulaşmasını engelleyecek bir şey yoktur dur. Çünkü o ol deyince olduran dır. O ayrıca dua edip tövbe eden kullarını bağışlayandır. O merhametlilerin en merhametlisidir. O ki bizleri yaratan, bağışlayan ve zamanı geldiğinde canımızı alandır.Tövbe etmek ve günahlarımızı bir daha işlememek bağışlanmamız için ilk atacağımız adımlar ve ilahi korunmaya ulaşmanın yolları dır.

Her An Allah’ı(c.c) Hatırlayın

Her an Allah’ı(c.c) hatırlayın. Unutmayın o sizi unutmuyor. O halde bizlerde onu hatırlamalıyız. Her an ve her saniye. Hayır hayır yanlış anlamayın. Sadece namaz kılarken değil. Her an ve her saniye. Bunun için ilk başta zikirler çekerek başlayabilirsiniz. Nasıl mı? İşinizde çalışırken, size mani olmayan her anda, onu anmanın sıkıntı yaratmayacağı her anda onu anın. Ona zikirler çekin. Çekeceğiniz zikirler sizlere kıyamet günü şefaatçi olacaktır. Ayrıca çekeceğiniz zikirler sırasında şeytanın sizlere vereceği vesveselerinden korur. Unutmayın şeytan Allah’ın adının anıldığı yere yaklaşamaz.

Şeytanın Vesveseleri Nelerdir? Nasıl Kurtuluruz.

6 Dik Durun ve Kararlı Olun

ona karşı yapacağınız ibadetlerde, zikirler de dik durun ve kararlı olun. Çünkü yapacağınız ibadetlerde vereceğiniz bir miktar ara da şeytan sizlere vesvese vererek sizleri gaflete düşürebilir. Bu nedenle ibadetlerde kararlı olmak en önemli adımdır. Biz müslümanlar olarak o şeytanın kıyamet gününde sevinmesini önlemeliyiz. Onun bizlere karşı olan tuzaklarını boşa çıkarmalı ve ilahi korunmaya ulaşmanın yolları içinde olan dik durmaya ve kararlı olmaya özen göstermeliyiz. Düzenli olarak ibadetlerimizi yerine getirmeliyiz ve kendimize ibadet takvimi ve ibadet saati düzenleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin