Dinimize göre mekruh; yapılması doğru bulunmayan, harama yakın olan, hoş görülmeyen işlere ve uğraşlara verilen isimdir. O halde mekruh nedir diye soran bir kişiye verilecek en güzel cevap şu olmalıdır: Mekruh harama yakın olan dinimizce hoş görülmeyen,Allah tarafından beğenilmeyen, helal olduğundan şüphe duyulan şeylere ve uğraşlara verilen isimdir.

Mekruh Kaça Ayrılır?

Mekruh mezheplere göre farklılık göstermektedir. Örneğin hanefi mezhebine göre ikiye ayrılırken şafii mezhebine göre mekruh tek çeşittir. O halde mekruh konusunu mezheblere göre işlemekte fayda vardır.

Hanefi Mezhebine Göre Mekruh

Hanefi Mezhebine göre mekruh ikiye ayrılır: İmam’ı Hanefi mekruhu tahrimen mekruh ve tenzihen mekruh olmak üzere ikiye ayırmıştır.

Tahrimen Mekruh

İmam’ı hanefi tahrimen mekruhu şöyle tarif etmiştir: Harama yakın olan yapılmasında günah olan terkinde sevap olan mekruhdur. Örnek verecek olursak vacip olan bir ibadeti yada bir şeyi terk etmek tahrimen mekruh olarak adlandırılmıştır. Tahrimen mekruh olan bir şeyi devam ettiren kişinin azaba uğrama ihtimali vardır. O halde tahrimen mekruh kesin olarak Allah tarafından sevilmeyen hoş karşılanmayan bir eylem ise bu eylemi yapmamaya özen gösterilmelidir. Müslüman Allah’ın hoş karşılamadığı eylemlerden kaçınan kişiye denilir.

Cenab-ı Allah İsra süresinin 38. ayetinde şöyle buyurmaktadır:

Bütün bu sayılanların kötü olanları, Rabbinin katında sevimsiz şeylerdir.(mekruh şeylerdir)

O halde tahrimen mekruh Allah tarafından sevilmeyen,hoş görülmeyen şeyler ise biz müslümanlar olarak bu tarz eylemleri terk etmeli ve bağışlanmak için Cenab-ı Allah’a el açıp dua etmeliyiz.

Tenzihen Mekruh

İmam-ı Hanefi tenzihen mekruhu şöyle tarif etmiştir: Helale yakın olan, haram olmayan ancak yinede yapılmaması gereken işlere tenzihen mekruh denilmiştir. Tenzihen mekruh yapılmaması daha iyidir. Ancak tahrimen mekruh kadar da günah olmadığı belirtilmektedir. Tenzihen mekruha örnek vermek gerekirse; namazın sünnet ve adabını terk etmek yada namazda aynı süreden iki kere okumak örnek olarak verilebilir. Tenzihen mekruh yapılmaması sevap kazandırmaya vesiledir. Terk edilmesi dahilinde sevap kazanılırken, bunun yapılmasında ise azap yokturdur. Ancak Cenab-ı Allah tarafından tenzihen mekruh olan amellerin yapan kişiye kınama vardır.
[affiliate_news2 id=”1501″]

Şafii Mezhebine Göre Mekruh

İmam-ı Şafi’ye göre mekruh tektir. İmam-ı Şafii mekruh sadece tahrimen mekruh demektedir. Yani İmam-ı Şafiye göre mekruh harama yakın olan amellerin yapılması anlamına gelmektedir. Bu amellerin yapılmasında kişiye azap vardır. Bu amellerin yapılması haram kadar olmasa da günahdır. Yapılmaması daha hayırlıdır.

Şafi mezhebine göre mekruhu terk eden kişi methedilirken yapmaya devam eden kişi cezalandırılmaz.

Mekruh nedir?kaça ayrılır? gibi sorulara cevap bulmak için hazırladığımız bu makalede sizlere yardımcı olmak istedik. Değerli müslümanlar Cenab-ı Allah gerek Kur’an-ı Kerim’de gerekse peygamber efendimizin sünnetlerinde mekruhun terk edilmesinin önemli olduğu  belirtilmiştir. O halde bizlerde müslümanlar olarak helal olduğunda şüphe duyulan amellerden kaçınmalıyız.

4 YORUMLAR

    • Allah(c.c) cümlemizden razı olsun. En kısa zamanda süreleri ezberlemek faydalı olacaktır. O zamana kadar bildiğiniz süreler ile idare edebilirsiniz. unutulmamalıdır ki namaz cenab-ı Allah’ın huzuruna çıkmaktır. O halde ona olan saygımızdan namazı tam olarak kılmaya özen göstermeliyiz.
      Selam ve dua ile

  1. ”Yani İmam-ı Şafiye göre mekruh harama yakın olan amellerin yapılması anlamına gelmektedir. Bu amellerin yapılmasında kişiye azap vardır. ” yazıyor ve aynı zamanda ”Şafi mezhebine göre mekruhu terk eden kişi methedilirken yapmaya devam eden kişi cezalandırılmaz.” yazmışsınız yapılmaya devam edilmesinde ceza var mı yok mu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin