İslami BilgilerListe

4 Maddeyle Kurban Kesmenin Önemi

Cenab-ı Allah biz insanlara her yıl iki bayram nasip etmiş. Bu bayramlardan Kurban bayramında Cenab-ı Allah’a teslimiyetimizi kanıtlamak için kurban keseriz. Hiç düşündünüz mü acaba kurban kesmenin önemi nedir? Niçin kurban keseriz? Kısaca kurbanın önemi nedir?

Kurban Allah’a Teslimiyettir

Her yıl Allah rızasını kazanmak için kestiğimiz kurbanlar Allah’a teslimiyetin bir göstergesi değilde nedir? Unutmayın değerli mümin kardeşlerim kurban Allah’a teslimiyettir ve yine unutmayın ki Cenab-ı Allah’ın bizlerin kestiği kurbanlara ihtiyacı yoktur. O ki bizleri yoktan var eden değil mi? O halde bizim kurbanlarımız ona lazım değil. Kurban ibadetinin önemi nedir? diye soracak olursak kurban Allah’a teslimiyettir dememek içten bile değildir.

Kurban Yardımlaşmaktır

Kurban yardımlaşmak değil de nedir? Yılda bir kere bile boğazından et geçmeyen mümin kardeşlerimizle yardımlaşmaktır. Kurban bayramının önemi bizlere maddi durumu iyi olmayan kardeşlerimizi hatırlatmaktır. Komşusu açken tok yatan bizden değildir diyen peygamberin ümmeti olarak her gün hatırlamamız gerekirken yılda bir kere Kurban bayramında hatırlamak her ne kadar bizlere yakışmasa da yine de kurban bayramı yardımlaşmanın tavan yaptığı mübarek bir zamandır. Râbbim kimseyi fakirlik ile sınamasın. Onun için kurbanın önemini daha iyi kavramamız ve onu sadece bol bol et yenilen günler olarak görmememiz gerekmektedir.

Kurban Allah Rızası için Malından Vazgeçmektir

Bizler bu fani dünyaya gelir ve bir göz açıp kapayıncaya kadar gideriz. Öyle ki şu an bulunduğunuz ev sizce sizin mi? Dün sizin miydi ki yarın da sizin olsun. Bu dünya fani. Bu dünyadaki mal varlığımız sizce ahirette bizimle gelecek midir? Hayır değerli mümin kardeşlerim. Bu dünyadaki mal varlığımız öte dünyaya bizimle gelmeyecek, gelemeyecek. Sadece Allah rızası için malımızdan vazgeçip fakire, yoksula, yetime verdiklerimiz sevap olarak bizimle gelecek. Öyle ise kurban Allah rızası için malından vazgeçmektir. Kurban Allah için vermektir. Kurban Allah rızası için malından vazgeçmektir. Kurban malımızın ve mülkümüzün bizim olmadığını onların hepsinin Allah’a ait olduğunu arşa haykırmaktır.

Kurban Hatırlamaktır

Kurban hatırlamaktır. Evet kurban hatırlamaktır. Hz.İbrahim’in Allah için oğlunu kurban etmesini yani Allah’a teslimiyetini hatırlamaktır. Kurban Hz.İsmail’in Allah için kurban edilmeye karşı gelmeyişini hatırlamaktır. Kurban Allah’ın kendisine inanan ve kendisine ölesiye teslim olan kullarına mükafatını hatırlamaktır. Kurban Allah’ın olan malımızı Allah rızası için vermemiz gerektiğini hatırlamaktır. Kurban kesmenin önemi kurbanlarımıza Allah’ın ihtiyacının olmadığını hatırlamaktır. Ve kurban akrabalarımızı ziyaret etmeyi yani sıla-i rahim’i hatırlamaktır. En önemlisi de kurban Allah’tan geldiğimizi ve ancak Allah’a döneceğimizi hatırlamaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu